Trwa ładowanie...

28. Finał WOŚP 2020. Jurek Owsiak: pokazaliśmy solidarność. Ile udało się zebrać?

- To, co się dzieje, przechodzi wszelkie wyobrażenie - powiedział Jurek Owsiak na konferencji prasowej w niedzielę wieczorem, podsumowując wstępnie 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wiadomo już, że zebrana kwota przekroczyła 115 mln zł!

28. Finał WOŚP 2020. Jurek Owsiak: pokazaliśmy solidarność. Ile udało się zebrać?Źródło: Agencja Gazeta, fot: Jacek Marczewski
d4ldwvs
d4ldwvs

Hasło tegorocznego finału to "Wiatr w żagle", a Orkiestra gra "dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej". Ile udało się zebrać podczas 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Do północy podliczono ponad 115 mln zł, a tempo, w jakim rosła ta kwota, pokazuje, że w tym roku może paść nowy rekord łącznej zebranej sumy.

Milionów przybywało z każdą minutą. 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończył się z kwotą deklarowaną w wysokości 115 362 894 zł. - Dziękuję Wam. Udało się! - krzyczał ze sceny w Warszawie Jerzy Owsiak.

To oznacza, że pierwszy rekord z ubiegłego roku został już pobity. Wtedy o północy deklarowana kwota wyniosła 92 mln zł.

d4ldwvs

Pierwsze bilanse w tym roku mówiły o 13 527 985 zł, 15 062 342 zł oraz 17 097 714 zł i już wtedy były to większe kwoty niż o tej samej porze w roku 2019.

Podano również, że Złote Serduszko nr 1 sprzedane zostało za 250 tys. zł. Złota Karta wylicytowana została z kolei za kwotę 111 111 zł.

- Liczenie cały czas trwa, a ostateczną kwotę poznamy 8 marca. Zbieramy cały czas na rzecz dziecięcej medycyny zabiegowej. To trwa - mówił Jerzy Owsiak na wieczornej konferencji. Przypomniał, że podczas tegorocznej edycji Orkiestry pieniądze zbierane są także w Australii na walkę z pożarami, które wybuchają tam od października zeszłego roku.

d4ldwvs

- 30 strażaków z Polski, którzy polecieli do Australii, są symbolem solidarności - dodał.

- To, co się dzieje, przechodzi wszelkie wyobrażenie. Pokazaliśmy solidarność. Łączyliśmy się z całą Polską i z całym światem - powiedział szef Fundacji WOŚP. Zapowiadał, że w rozmowie z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim ustalił wstępnie, jak ma wyglądać finał w stolicy w przyszłym roku.

Zobacz też: WOŚP 2020. Wicerzecznik PiS przyszedł do studia bez serduszka, wyszedł już z nim

Podczas 28. finału WOŚP 2020 fundusze zbierało 120 tys. wolontariuszy, które następnie będą rozliczane w około 1,7 tys. sztabów. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na aparaty do znieczulenia, lampy i stoły operacyjne, zestawy endoskopowe oraz aparaty RTG.

d4ldwvs

Za granicą sztaby WOŚP powołano m.in. w Anglii, Irlandii, Niemczech, Holandii, Belgii, USA i Australii.

Wśród przedmiotów wystawionych na licytacje wspierające WOŚP były m.in. replika medalu noblowskiego Olgi Tokarczuk, kolacja z Robertem Lewandowskim, sukienka od Roksany Węgiel, kurtka, w której Bogusław Linda wystąpił w filmie Władysława Pasikowskiego "Psy".

Finał WOŚP 2020. Tak było w ubiegłym roku

Od pierwszego finału akcji Fundacja WOŚP Jerzego Owsiaka zebrała ponad miliard złotych. Podczas pierwszej edycji - 3 stycznia 1993 roku - na leczenie chorób serca wolontariuszom udało się zebrać niemal 2,5 mln zł.

d4ldwvs

Podczas 27. Finału WOŚP w 2019 roku padł dotychczasowy rekord. Fundacja zebrała w ubiegłym roku w sumie 175 938 717,56 zł. Zbieraliśmy wtedy pieniądze na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: 28. finał WOŚP. To był najtrudniejszy moment dla Magdaleny Adamowicz

d4ldwvs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ldwvs
Więcej tematów