Polska27. Pielgrzymka Obrońców Życia na Jasną Górę

27. Pielgrzymka Obrońców Życia na Jasną Górę

O wprowadzenie konstytucyjnej ochrony
życia od chwili poczęcia apelowali na Jasnej Górze
uczestnicy 27. Pielgrzymki Obrońców Życia. Metropolita
częstochowski, abp Stanisław Nowak przekonywał, że gwarancja
ochrony życia to nie polityczny postulat, ale nakaz prawa bożego.

Nie uprawiają biskupi żadnej polityki, partie nas nie obchodzą. Te partie, które bronią życia. My bronimy prawa bożego. My bronimy człowieka, bo człowiek ma prawo żyć. Bronimy tych małych, biednych ludzi. Tych najbiedniejszych, bo przecież to dziecko, które zaistniało i jest przed rozwojem, jest takie biedne, tak bardzo zależne od nas - mówił w homilii metropolita.

Według niego, konstytucyjna gwarancja ochrony życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci byłaby jednoznacznym potwierdzeniem, że życie ludzkie ma wartość fundamentalną i nie podlega to dyskusji. Podkreślał, że obrona życia ma także wymiar patriotyczny. "Przecież widzimy, Polska wymiera. Bronimy Polski" - mówił do ok. 500 uczestników pielgrzymki.

Wy tutaj obecni nie przyszliście na Jasną Górę, by uprawiać jakąś politykę, by popierać jakąś partię. Absolutnie nie. Przychodzicie po to, by wołać o życie, by występować w imię Boga - przekonywał arcybiskup, wzywając wszystkich katolików do aktywnej postawy w obronie ludzkiego życia.

Mszę, podczas której złożono przyrzeczenia duchowej adopcji nienarodzonych dzieci, poprzedziło seminarium, poświęcone m.in. problematyce wzmocnienia konstytucyjnej ochrony życia. Jak mówił prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, Paweł Wosicki, stosowne zmiany w ustawie zasadniczej są bardzo ważne, ponieważ ich wprowadzenie będzie oznaczać nadanie życiu od chwili poczęcia konstytucyjnej wartości.

Poseł PiS Dariusz Kłeczek z sejmowej komisji nadzwyczajnej, która pracowała nad projektem zmian w konstytucji, mówił dziennikarzom, że ich wprowadzenie ma "jednoznacznie zabezpieczyć prawo do życia", aby w przyszłości nie pojawiały się "zamachy" na życie w ustawach.

Organizatorem dorocznej pielgrzymki była Polska Federacja Ruchów Obrony Życia. Spotkanie poprzedziło obchodzony 24 marca Narodowy Dzień Życia, ustanowiony przez Sejm w 2004 r. Dzień ten ma skłaniać do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością za ochronę i budowanie szacunku dla życia. W tym roku honorowy patronat nad nim objęli przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, marszałek Sejmu Marek Jurek i minister kultury Kazimierz M. Ujazdowski.

Na kolejnym posiedzeniu Sejm będzie dyskutował nad sprawozdaniem komisji nadzwyczajnej w sprawie zmian w konstytucji. Komisja pracowała nad projektem LPR i części posłów PiS, który zakładał zapisanie w konstytucji, że Rzeczpospolita Polska zapewnia prawną ochronę życia "od momentu poczęcia" (art. 38). Ostatecznie komisja poparła jednak poprawkę pos. Kłeczka, zmieniającą art. 30 konstytucji, mówiącą, że człowiek posiada niezbywalną godność "od chwili poczęcia".

LPR zaapelowała w czwartek do klubów o poparcie zmiany zarówno w art. 30. mówiącym o ochronie godności, jak i 38. - dotyczącym prawnej ochrony życia. Jak tłumaczył lider Ligi Roman Giertych, chodzi o zagwarantowanie ochrony życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci.

Głos w debacie nad zmianą konstytucji w sprawie ochrony życia zabrał także prezydent Lech Kaczyński, który powiedział, że "nie czas na jakiekolwiek zmiany" prawa dotyczące aborcji i ochrony życia od momentu poczęcia. Przeciw zmianom opowiedziała się też małżonka prezydenta Maria Kaczyńska, która w ubiegłym tygodniu podpisała petycję do parlamentu o zaniechanie zmian konstytucyjnych zapisów dotyczących ochrony życia poczętego.

Postawa pary prezydenckiej wywołała krytykę o. Tadeusza Rydzyka, który w czwartek na antenie Radia Maryja nazwał niechęć Lecha Kaczyńskiego do obecnych prób nowelizacji konstytucji "schizofrenią i brakiem świadomości katolickiej".

Do zmiany konstytucji potrzeba większości co najmniej 307 głosów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)