Dożywotnio zabrane prawko. Polacy wyrazili swoje zdanie
Sondaż IBRiS dla Radia Zet ujawnia, że większość Polaków opowiada się za trwałym odbieraniem prawa jazdy kierowcom łamiącym sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Czy zgadza się Pan/Pani z opinią, że kierowcy z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów, przyłapani przez policję na jeździe za kierownicą, powinni dożywotnio tracić prawo jazdy? - to pytanie usłyszeli uczestnicy sondażu IBRiS dla Radia Zet.
Aż 69,7 proc. ankietowanych uważa, że łamiący sądowy zakaz kierowca powinien dożywotnio stracić prawo jazdy (53,3 proc. "zdecydowanie" się z tym zgadza, a 16,4 proc. "raczej się zgadza").
Zdecydowanie nie zgadza się natomiast na dożywotnie zabranie uprawnień niereformowalnym kierowcom 17,4 proc. respondentów. Raczej nie zgadza się 8,3 proc., a pozostałe 4,6 proc. nie ma zdania w tym temacie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Budynek miał nie rzucać się w oczy. Wielkie odkrycie pod Poznaniem
Sąd obowiązkowo zakazuje prowadzenia pojazdów mechanicznych po jeździe w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo ucieczce z miejsca wypadku. Policyjne statystyki pokazują, że nierzadko taki kierowca wsiada za kółko, mimo aktywnego zakazu.
Kobiety bardziej surowe
Z sondażu dla Radia Zet wynika, że kobiety częściej niż mężczyźni opowiadają się za surowymi karami. Aż 59 proc. kobiet zdecydowanie popiera dożywotnie odbieranie prawa jazdy, podczas gdy wśród mężczyzn ten odsetek wynosi 48 proc. Mężczyźni częściej wyrażają brak zgody na takie rozwiązanie niż kobiety.
Wiek respondentów również wpływa na ich odpowiedzi. Najczęściej sprzeciwiają się takiemu rozwiązaniu osoby w przedziale 40-49 lat. Z kolei zdecydowanie popierają je osoby w przedziale wiekowym 70+.
Wyniki różnią się także w zależności od preferencji politycznych ankietowanych. Wyborcy PiS są bardziej restrykcyjni niż KO (za dożywotnim zakazem opowiada się 64 proc. zwolenników PiS, 56 proc. sympatyków KO i 53 proc. Trzeciej Drogi).
Badanie przeprowadzono w dniach 10-11 stycznia 2025 roku na reprezentatywnej próbie 1068 osób, z wykorzystaniem metody CATI.
Czytaj także:
Źródło: Radio Zet, WP