Trwa ładowanie...
dpuugn7

22 lutego - kalendarium historyczne

dpuugn7
dpuugn7

22 lutego 1732 - Urodził się Jerzy Waszyngton

Urodził się Jerzy Waszyngton, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1788 -1796, bohater walk o niepodległość tego kraju. Był współautorem i koordynatorem prac nad konstytucją federalną.

22 lutego 1810 - Urodził się Fryderyk Chopin

Urodził się Fryderyk Chopin, wybitny kompozytor polski. Według rodziny Chopina, Fryderyk urodził się 1 marca, natomiast w metryce chrztu zapisana jest data 22 lutego 1810 roku. Tworzył między innymi koncerty, mazurki, polonezy, nokturny i etiudy. Jego twórczość łączyła elementy polskiej muzyki ludowej i narodowej ze stylem romantycznym. Była inspiracją dla wielu późniejszych kompozytorów - Liszta, Wagnera, Brahmsa, Czajkowskiego czy Rachmaninowa. Zmarł 17 października 1849 roku w Paryżu.

22 lutego 1947 - Amnestia dla podziemia antykomunistycznego

Wydano ustawę o amnestii, dotyczącą działaczy podziemia antykomunistycznego. Warunkiem było zgłoszenie się do władz i złożenie broni. W rzeczywistości amnestia posłużyła UB do ewidencji przeciwników władzy.

dpuugn7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
dpuugn7
Więcej tematów