20. rocznica kryzysu konstytucyjnego w Rosji
Krwawe wydarzenia na ulicach Moskwy - zdjęcia
Dramatyczne wydarzenia z 1993 roku nadały kształt ustrojowy współczesnej Rosji
20 lat temu oczy całego świata zwróciły się w stronę Moskwy. To właśnie tam, w gabinecie prezydenta Borysa Jelcyna, rozpoczynały się dramatyczne wydarzenia, które wpłynęły na losy całego kraju. Gwałtowne zajścia na ulicach rosyjskiej stolicy, określane przez niektórych mianem "Drugiej Rewolucji Październikowej", zadecydowały o kształcie ustrojowym dzisiejszej Rosji.
Kryzys konstytucyjny w Rosji, który zaczął się 21 września 1993 roku, był nieuchronną konsekwencją walki o władzę pomiędzy obozem prezydenta Borysa Jelcyna a parlamentem. W tym ostatnim zasiadali deputowani powołani jeszcze w czasach ZSRR, niechętni forsowanym przez Jelcyna radykalnym reformom i dekomunizacji. Rosnące napięcie doprowadziło w końcu do otwartego konfliktu i starć na ulicach Moskwy, które były najkrwawszymi zajściami w Rosji od czasów przewrotu bolszewickiego w 1917 roku.
Na zdjęciu: płonący Biały Dom w Moskwie po ostrzale dokonanym przez wojska wierne Jelcynowi. W 1993 roku budynek był siedzibą Rady Najwyższej i Zjazdu Deputowanych Ludowych, które pełniły rolę rosyjskiego parlamentu.
(PAP, WP.PL/tbe)