Trwa ładowanie...

20. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej

Uroczysta Droga Krzyżowa rozpoczęła dziś w Rokitnie dwudniowe obchody 20. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej, czyli Cierpliwie Słuchającej. Główne uroczystości religijne związane z tym jubileuszem odbędą się w sobotę.

20. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej RokitniańskiejŹródło: PAP
d3ye7e6
d3ye7e6

Sanktuarium Maryjne w tej niewielkiej wsi jest duchową stolicą diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, której patronką jest Matka Boża Rokitniańska. Jej wizerunek znajduje się w tamtejszym kościele.

W piątek odbyło się prawykonanie "Kantaty Rokitniańskiej" autorstwa prof. Marka Jasińskiego. 35-minutowe, monumentalne dzieło na orkiestrę symfoniczną, chór i mezzosopran powstało specjalnie z okazji jubileuszu. Kantata to hołd ku czci cudownego obrazu. Tekst utworu jest po łacinie - to przesłanie o mądrości, składające się z pięciu części.

Utwór wykonała orkiestra symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej i Chór Akademicki im. Jana Szyrockiego ze Szczecina. Partię mezzosopranu powierzono solistce Teatru Wielkiego w Warszawie, Magdalenie Idzik.

Modlitwy związane z przygotowaniami do głównej części obchodów potrwają do wczesnych godzin rannych w sobotę. Kulminacją dwudniowych uroczystości będzie msza święta pontyfikalna, która odbędzie się tego dnia. Przewodniczyć jej będzie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Michalik. Koncelebransami będą biskupi kilku polskich metropolii i diecezji. Podczas mszy odbędzie się poświęcenie korony dla obrazu oraz pomnika Jana Pawła II, który stanął przez wejściem do bazyliki.

d3ye7e6

Historia obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej sięga początków XVI wieku. Jest on dziełem mistrzów szkoły niderlandzkiej, na drewnie lipowym. Charakterystycznym elementem obrazu jest odsłonięte ucho Maryi - stąd jego nazwa.

Losy obrazu były burzliwe. Początkowo znajdował się na Kujawach, później trafił do Bledzewa, do klasztoru cystersów. Tam w 1670 roku został uznany za cudowny. Król Michał Korybut Wiśniowiecki przyznał wizerunkowi Matki Bożej koronę królewską.

W czasach zaborów obraz stał się symbolem polskości. Do Rokitna trafił w 1671 roku, wcześniej przez krótki czas znajdował się w kaplicy Zamku Królewskiego w Warszawie. 18 czerwca 1989 roku, prymas Polski kard. Józef Glemp ukoronował cudowny obraz koronami papieskimi - złota koronę poświęcił wcześniej (22 kwietnia 1989 r.) Ojciec Święty Jan Paweł II. Od 2002 roku świątynia w Rokitnie ma rangę bazyliki mniejszej.

d3ye7e6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ye7e6
Więcej tematów