Trwa ładowanie...

20 listopada policja prowadzi akcję "Smog". Spodziewajmy się kontroli na drogach

20 listopada po raz szósty w tym roku odbywa się ogólnopolska akcja "Smog". Policjanci skontrolują pojazdy, które emitują nadmiar toksycznych spalin. Służby prowadzą walkę o poprawę jakości powietrza.

20 listopada policja prowadzi akcję "Smog". Spodziewajmy się kontroli na drogachŹródło: East News, fot: Robert Stachnik/REPORTER
d1jcim2
d1jcim2

20 listopada akcja "Smog". Policjanci zatrzymają niesprawne auta

Celem policyjnej akcji "Smog" jest eliminowanie z ruchu drogowego pojazdów z źle działającym silnikiem, uszkodzonym układem wydechowym albo wyciekiem oleju. Funkcjonariusze udadzą się na patrole wyposażeni w dymomierze i analizatory spalin.

Akcja "Smog" ma ograniczyć liczbę samochodów zatruwających środowisko na jesieni. Zwłaszcza na obszarze dużych miast emisje z aut osobowych mają udział w powstawaniu zabójczego i utrudniającego życie smogu.

W tym roku akcja "Smog" w całej Polsce odbyła się już 5 razy: 5 marca, 20 maja, 16 lipca, 28 sierpnia i 9 października. W każdej edycji akcji funkcjonariusze kontrolowali ponad 20 tysięcy samochodów. W sumie w 2019 roku już ponad 8 tysięcy kierowców straciło dowody rejestracyjne i musi zadbać o stan techniczny swoich pojazdów. W samej Warszawie w akcji "Smog" 9 października policja skontrolowała prawie 1900 samochodów, a w 134 wykryła nieprawidłową emisję spalin i wycieki.

Akcja "Smog". Konsekwencje dla zatrzymanych kierowców

Kierowcy zatrzymani podczas akcji "Smog" mogą mieć kłopoty. Jeśli policjanci stwierdzą zły stan techniczny pojazdu, jego właściciela czeka mandat w wysokości nawet 500 złotych oraz odebranie dowodu rejestracyjnego.

d1jcim2

Samochód nie spełniający wymagań ochrony środowiska nie może odjechać z miejsca zatrzymania. Musi być odholowany albo odwieziony na lawecie. By odzyskać dowód rejestracyjny, kierowca musi naprawić swoje auto i potwierdzić to w stacji diagnostycznej. Od 2018 roku policjanci odnotowują zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym, dzięki czemu właściciel może go odzyskać w dowolnej jednostce policji w kraju.

Masz news, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Andrzej Duda o wyroku TSUE ws. Sądu Najwyższego i KRS: jest znamienne

d1jcim2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jcim2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj