Trwa ładowanie...
d1i055n

Skawina - miasto, które umiera na raka. Główni podejrzani to smog i przemysłowe zanieczyszczenia

42-letnia wysportowana kobieta przyjmuje drugą chemioterapię związaną ze złośliwym nowotworem płuc. Uprawiała sport, nigdy nie paliła papierosów i zdrowo się odżywiała. Tak od brudnego powietrza chorują mieszkańcy Skawiny, gdzie eksperci potwierdzili plotki o epidemii raka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Skawina - miasto, które umiera na raka. Mają tam 90 alarmów smogowych rocznie.
Skawina - miasto, które umiera na raka. Mają tam 90 alarmów smogowych rocznie. (East News, Fot: Jakub Włodek)
d1i055n

- Kiedy przeczytałam raport o wzroście zachorowań nowotworowych w Skawinie, pomyślałam o sobie i innych nieświadomych osobach, dla których nowotwór będzie zaskoczeniem. Nie ma dowodów na powiązanie mojej choroby z zanieczyszczonym powietrzem, ale prawdopodobnie to jest właśnie jedyne logiczne wytłumaczenie - mówi WP mieszkanka Skawiny (małopolskie).

Jej przypadek prawdopodobnie potwierdza to, co podkrakowskiej gminie napisali ostatnio naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Smog i zatrucie powietrza z zakładów przemysłowych zbierają żniwo w postaci wzrostu zachorowalności na raka oraz chorób układu krążenia.

Pierwszy taki raport w Polsce powstał na zlecenie burmistrza gminy. Wcześniej lekarze ostrzegali, że w gminie widoczny jest gwałtowny wzrost zachorowań na nowotwory.

d1i055n

Trenujesz, jesz zdrowo, nagle mówią rak

- Nigdy nie paliłam, prowadziłam i prowadzę zdrowy tryb życia, uprawiałam sport , a mimo to zachorowałam w tak młodym wieku. Lekarze, pytani o przyczynę, mówili, że czynniki środowiskowe mogły wywołać nowotwór - opowiada chora. Wypowiada się z trudem, leży w domowym łóżku, ciężko znosi chemioterapię. Nie chce pokazywać się w mediach.

Odkrycie raka było dla niej całkowitym zaskoczeniem. Pod koniec kwietnia tego roku doskwierał jej spuchnięty łokieć. Po kilku badaniach i tomografii odkryto guzki w płucach. Wyrok brzmi: "złośliwy rak prawego płuca w zaawansowanym stadium rozsiewu do obu płuc".

Skawina. Lekarze mówili o epidemii nowotworów

d1i055n

Działacze grupy Skawiński Alarm Smogowy twierdzą, że miasto ma najbardziej trujące powietrze w Polsce. Mieszkańcy palą w piecach nie tylko węglem, ale również śmieciami, plastikami itd. Stężenie pyłów zawieszonych, w tym PM10 jest przekraczane średnio 91 razy w ciągu roku. Czarny punkt na mapie Europy.

Do tego były skargi mieszkańców na dziwne chemiczne zapachy w powietrzu. Miejscowi lekarze już od kilku lat mówili o epidemii nowotworów. Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny, musiał zareagować. Poprosił o przygotowanie raportu epidemiologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Prawda ujawniła się po roku - krystaliczna jak powietrze oczyszczone z pyłów przez ulewę. Dwie ekspertki sięgnęły po oficjalne dane z GUS i NFZ. Potwierdziły, że w ostatnich latach na terenie gminy gwałtownie wzrosła zachorowalność i liczba zgonów związanych z chorobami układu krążenia i nowotworami. Wskaźniki są wyższe w porównaniu do średniej w Polsce oraz w całym regionie.

W 2008 r. choroby układu krążenia odpowiadały za 45,3 proc. przypadków śmierci, w 2018 r. ten wskaźnik wynosił już 53,6 proc. W tym samym czasie odsetek chorych, których zabił nowotwór, zwiększył się o 10 punktów procentowych - z 23 proc. do 33 proc. W 10 lat trzykrotnie wzrosła liczba osób zgłaszających się do przychodni podstawowej opieki medycznej, u których od razu diagnozowano nowotwór. Czyli plotkujący lekarze mieli rację. Inne trendy to: wzrost poronień, wzrost liczby wad wrodzonych, wzrost zachorowań na choroby tarczycy.

d1i055n
Skawina. Mieszkańcy protestowali w sprawie wyziewów z zakładów przemysłowych. WP.PL
Podziel się

Głęboki wdech benzenu

Raport o Skawinie może szokować, ale dla wielu nie jest zaskoczeniem. W czerwcu władze miasta zainstalowały czujnik przy terenach byłej huty aluminium. W urządzeniu wielokrotnie zabrakło skali do odczytu zanieczyszczeń. Zagadkowe smrody to formaldehyd a także benzen, toluen, ksylen, czyli związki zazwyczaj emitowane przez przemysł.

W dniu, kiedy władze Skawiny opublikowały raport, telefony rozgrzały się do czerwoności. - Pan też pisze, że Skawina umiera na raka? - zagaduje Marcin Kozielski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie. - No więc tak, raport rozesłaliśmy do 9 instytucji odpowiedzialnych za ochronę powietrza. Poprosiliśmy kolejnych naukowców o skomentowanie wyników analiz. Do 2022 roku wymienimy w mieście wszystkie piecie "kopciuchy" na nowsze. Sfinansujemy to z programu "Czyste powietrze". Innego wyjścia już nie ma - wylicza jednym tchem.

d1i055n

Autorzy raportu zastrzegli, że ich analiza nie wiąże bezpośrednio chorób z zatruciem powietrza. Do tego potrzebne byłyby dodatkowe badania. Skawina wciąż czeka na swoją Erin Brockovich. Śledztwo słynnej w USA prawniczki doprowadziło do wypłaty 333 mln dolarów odszkodowania dla rodzin, będących ofiarami skażenia środowiska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d1i055n

d1i055n
d1i055n
Więcej tematów