19. Półmaraton Warszawski i Bieg na Piątkę. Utrudnienia i lista zamkniętych ulic
W niedzielę, 30 marca, odbędzie się 19. Półmaraton Warszawski, który spowoduje liczne utrudnienia w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej. Gdzie będzie najtrudniej?
W najbliższą niedzielę, 30 marca, Warszawa stanie się areną 19. Półmaratonu Warszawskiego. Ponad 16 tys. biegaczy wyruszy z mostu Poniatowskiego, by pokonać trasę przez Śródmieście, Żoliborz, Bielany oraz obie Pragi. Wydarzenie towarzyszy Bieg na Piątkę. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą przygotować się na liczne utrudnienia.
Półmaraton Warszawski i Bieg na Piątkę - zmiany w ruchu drogowym
Pierwsze zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone już w piątek wieczorem. W niedzielę od godziny 4.00 zamknięte będą aleja i most Poniatowskiego. Tramwaje nie będą kursować na odcinku od placu Starynkiewicza do ronda Waszyngtona. Most pozostanie zamknięty do godziny 14.00. TVN Warszawa podaje, że kolejne ulice będą zamykane sukcesywnie od godziny 9.00.
Trasa 19. Półmaratonu Warszawskiego
Trasa półmaratonu, posiadająca atest PZLA i World Athletics, rozpoczyna się na moście Poniatowskiego, prowadzi przez Aleje Jerozolimskie, Marszałkowską, Królewską i Krakowskie Przedmieście. Następnie biegacze przemierzą Stare Miasto, Żoliborz i Bielany, by dotrzeć do mety przy Stadionie Narodowym. Trasa jest identyczna jak w poprzednim roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skręciła pod prąd na czołówkę. Nagranie z S8 mrozi krew
Utrudnienia dla kierowców i zmiany w komunikacji miejskiej
W godzinach 9.00-15.00 zamknięte będą m.in. jezdnie Wału Miedzeszyńskiego, Wybrzeża Szczecińskiego, Zamoście i Sokolej. Aleje Jerozolimskie będą nieprzejezdne od godziny 9.00 na odcinku od ronda de Gaulle'a do mostu Poniatowskiego. Marszałkowska będzie zamknięta od ronda Dmowskiego do Królewskiej w godzinach 10.30-12.30.
W dniu półmaratonu zmienione zostaną trasy wielu linii autobusowych i tramwajowych. Autobusy linii 106, 178, 503, 518 i 521 będą kursować skróconymi trasami. Tramwaje linii 7, 9, 22 i 24 oraz autobusy 111, 117, 158 i 507 również zmienią swoje trasy. Uczestnicy biegu będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej za darmo, pod warunkiem posiadania numeru startowego.
Bezpieczeństwo i wsparcie
Tegoroczna edycja półmaratonu nosi nazwę "116 123. Półmaraton Warszawski", co nawiązuje do numeru telefonu zaufania dla osób w kryzysie emocjonalnym. Organizatorzy chcą w ten sposób zwrócić uwagę na problem zdrowia psychicznego. Linia 116sos.pl oferuje wsparcie psychologiczne przez całą dobę. Informacje te podał stołeczny ratusz.
Źródła: TVN Warszawa, Dzień Dobry TVN, przegladpraski.pl