Trwa ładowanie...
dndkir7

19 osób ze środowiska Komitetu Obrony Robotników nie weźmie udziału w uroczystości w Pałacu Prezydenckim

• Nie chcemy świętować rocznicy powstania KOR razem z Panem - napisali w oświadczeniu skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy • Dodali, że ich zdaniem łamie on "konstytucję i wspiera rząd w paraliżowaniu TK" • Podziękowali prezydentowi za zaproszenie z okazji 40. rocznicy powstania KOR
Share
Pałac Prezydencki w Warszawie
Pałac Prezydencki w WarszawieŹródło: fotolia, Fot: Silvia Crisman
dndkir7

19 osób ze środowiska Komitetu Obrony Robotników podpisało się pod oświadczeniem skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym informują, że nie wezmą udziału w organizowanym przez prezydenta spotkaniu z okazji 40-lecia powstania KOR-u.

Oświadczenie opublikowanie w "Gazecie Wyborczej" podpisali: Seweryn Blumsztajn, Marek Beylin, Magda Bocheńska, Jacek Bocheński, Andrzej Celiński, Wojciech Celiński, Jan Cywiński, Anna Dodziuk, Witold Drukier, Maryla Hopfinger, Jerzy Jedlicki, Adam Michnik, Ewa Milewicz, Leszek Moczulski, Paula Sawicka, Danuta Stołecka, Joanna Szczęsna, Zofia Winawer, Rafał Zakrzewski.

Autorzy oświadczenia dziękują prezydentowi za zaproszenie z okazji 40. rocznicy powstania KOR. "Cieszymy się, że pamięta Pan o tej rocznicy. Jesteśmy bowiem dumni z naszej działalności w KOR-ze i opozycji demokratycznej" - czytamy w liście. Zaznaczają, że nieustannie wówczas apelowali do władz o przestrzeganie prawa i konstytucji, nawet takiej, jaka wtedy obowiązywała. "Tym bardziej dziś przestrzeganie demokratycznie już uchwalonej konstytucji uważamy za fundament naszej obywatelskiej postawy" - podkreślono.

dndkir7

"Naszym zdaniem łamie Pan polską konstytucję i wspiera rząd w paraliżowaniu Trybunału Konstytucyjnego, który jest jej strażnikiem. To zaprzeczenie ideałów, o które walczyliśmy w Komitecie Obrony Robotników i opozycji. Nie chcemy świętować rocznicy powstania KOR razem z Panem" - czytamy w oświadczeniu. "Mimo naszego szacunku dla majestatu urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej nie możemy przyjąć Pana zaproszenia" - napisali jego autorzy.

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim nie wezmą udziału także Waldemar Kuczyński i Halina Flis-Kuczyńska.

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski poinformował, że do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z okazji 40-lecia powstania KOR-u zostało zaproszonych kilkaset osób.

Wśród zaproszonych gości są m.in. jedyni dwaj żyjący sygnatariusze "Apelu do społeczeństwa i władz PRL" z 23 września 1976 r.: Antoni Macierewicz (obecnie minister obrony narodowej) oraz Piotr Naimski (pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej), a także osoby, które do KOR-u dołączyły nieco później, m.in. Adam Michnik - poinformował Kolarski.

dndkir7

- Wysłanych zostało kilkaset zaproszeń. Wszyscy są oczekiwani w Pałacu Prezydenckim - mówił Kolarski.

Podczas spotkania głos ma zabrać prezydent Andrzej Duda, a także sygnatariusze apelu, współtwórcy KOR-u, przedstawiciele środowiska robotników - poinformował.

23 września 1976 r. 14 osób ogłosiło "Apel do społeczeństwa i władz PRL", informując o powstaniu KOR-u. Sygnatariusze wzywali do: przyjęcia do pracy wszystkich zwolnionych, ogłoszenia amnestii dla skazanych i więzionych za udział w strajkach, ujawnienia rozmiarów zastosowanych represji i ukarania osób winnych łamania prawa.

Komitet Obrony Robotników to jedno z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u. Stał się on intelektualną i organizacyjną podstawą dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", pierwszego za "żelazną kurtyną" niezależnego związku zawodowego.

dndkir7

Podziel się opinią

Share
dndkir7
dndkir7
Więcej tematów