17 września 1939 r. Agresja ZSRR na Polskę. Uroczyste obchody 80. rocznicy w Warszawie
80 lat temu do Polski wkroczyła Armia Czerwona. Na tereny wschodniej Rzeczpospolitej, pozbawionej obrony, weszło ok. 700 tys. żołnierzy.
Aby upamiętnić 80. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę w całym kraju organizowane są uroczyste obchody i czczona pamięć ofiar II wojny światowej.
Przed południem w Warszawie Andrzej Duda uczestniczył w obchodach rocznicowych przy budynku dawnego Sowieckiego Trybunału Wojennego, prokuratury i NKWD. Prezydent złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą Bezimiennych Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego zamordowanych przez NKWD w latach 1944-45.
- Spotkaliśmy się tutaj po to, żeby upamiętnić tych, którzy cierpieli i zostali zamordowani w wyniku sowieckiej napaści na Polskę 17 września 1939 r. To tragiczne wydarzenie dopełniło tego procesu, który zaczął się 1 września. 80 lat dokonał się tzw. IV rozbiór Polski – mówił przed południem Andrzej Duda.
Na 17:00 zaplanowano uroczystości z udziałem władz samorządowych Warszawy. Odbędą się przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.
W żadnych oficjalnych uroczystościach nie będzie uczestniczył premier. Mateusz Morawiecki rozpoczyna we wtorek wizytę na Litwie. Jednak na Twitterze zapewnił o swojej pamięci.
17 września 1939 r. Agresja ZSRR na Polskę. 80 lat temu do Polski wkroczyła Armia Czerwona
17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej. Działania żołnierzy były częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, zawartego przed wybuchem II wojny światowej przez Niemcy i Rosję.
Sowieci aresztowali ponad 200 tys. Polaków, głównie oficerów, policjantów, prawników. Obywatele II Rzeczpospolitej zostali zmuszeni do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Zaczęły się masowe wywózki na Syberię. W sumie dotknęły prawie 1,5 mln Polaków. W Katyniu, Charkowie i Twerze Sowieci zamordowali ok. 22 tys. polskich oficerów.
Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl