Trwa ładowanie...
d1fpldu

17 kwietnia Watykan ogłosi nominację abp. Głódzia

Żadna z nominacji biskupich w ostatnich latach – oprócz, oczywiście, abp. Stanisława Wielgusa – nie wywoływała tylu komentarzy i emocji. 17 kwietnia Watykan ogłosi nominację abp. Sławoja Leszka Głódzia – ustaliła "Rzeczpospolita". Przeciw tej kandydaturze protestował b. prezydent Lech Wałęsa.

Share
d1fpldu

Nominacja ma być ogłoszona dokładnie w dniu, w którym kończy się termin sprawowania funkcji metropolity gdańskiego przez arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. Wprawdzie arcybiskup skończył 75 lat, czyli osiągnął wiek emerytalny biskupów, już we wrześniu 2006 roku, ale papież Benedykt XVI przedłużył mu okres pełnienia funkcji do czasu jubileuszu przyjęcia sakry biskupiej. 25. rocznica przypada właśnie 17 kwietnia.

O tym, że to prawdopodobnie abp Głódź zostanie nowym metropolitą gdańskim w kręgach kościelnych mówiono już od kilku miesięcy. Poza nim papieżowi przedstawiono kandydatury arcybiskupa Henryka Hosera, sekretarza Kongregacji Ewangelizacji Narodów (był on również brany pod uwagę przy obsadzie urzędu metropolity warszawskiego) oraz biskupa pomocniczego poznańskiego Marka Jędraszewskiego.

Kandydatura abp. Głódzia wywołała sprzeciw w kręgach gdańskich. Z nieoficjalnych, ale niepotwierdzonych informacji wynika, że również abp Tadeusz Gocłowski w specjalnym piśmie do Watykanu wyjaśniał, że z racji społecznych i historycznych archidiecezja gdańska potrzebuje biskupa o innym modelu duszpasterskim niż reprezentuje abp Głódź.

Przeciw jego kandydaturze ostro wypowiadał się były prezydent Lech Wałęsa. Krytykowali ją także gdańscy twórcy, m.in. Paweł Huelle. Popierał ją natomiast ks. prałat Henryk Jankowski - pisze "Rz".

d1fpldu

Abp. Głódziowi zarzuca się m.in. eurosceptycyzm, sympatie dla Radia Maryja, upolitycznianie Kościoła oraz model duszpasterski ukształtowany w okresie, gdy był biskupem polowym Wojska Polskiego.

Zaskoczone dyskusją w mediach głos zabrało trzyosobowe prezydium episkopatu. Biskupi apelowali o uszanowanie autonomii Kościoła w wyborze przez papieża biskupów diecezji, choć dyskusja dotyczyła kandydata na metropolitę gdańskiego, a nie osoby już wyznaczonej przez Watykan.

Po ogłoszeniu nominacji abp. Głódzia powstanie wakat w diecezji warszawsko-praskiej. Nieoficjalnie gazeta dowiedziała się, że jest już trzech kandydatów na tę stolicę biskupią. Mają być to wspomniany już bp Jędraszewski oraz dwaj inni biskupi pomocniczy: warszawski Piotr Jarecki i wrocławski Edward Janiak - wynika z ustaleń "Rzeczpospolitej". (PAP)

10 kwietnia biskupi zaapelowali do dziennikarzy, aby nie podważali kompetencji Stolicy Apostolskiej odnośnie obsadzania stolic biskupich. (ap)

d1fpldu

Podziel się opinią

Share
d1fpldu
d1fpldu
Więcej tematów