Nadciąga duża zmiana w pogodzie. "Nadszedł czas, by przygotować dom"
Czy to koniec ciepłej jesieni? "Nadszedł czas, by przygotować dom na przetrwanie chłodnych i ciemnych miesięcy" - przekonuje synoptyk z TVN Meteo. Wskazuje też, czy cyklon Ciaran namiesza w pogodzie w Polsce.
01.11.2023 | aktual.: 01.11.2023 18:56
Nad Polskę znad Morza Północnego dotarł niż Cord. Jego kłębiaste obłoki formują się nad morzami i ocenami, ale mogą później zostać wtłoczone w głąb lądu. "Zaczął się właśnie sezon wielkich sztormowych orkanów, budzących respekt, podobnie jak cyklony tropikalne w szerokościach międzyzwrotnikowych" - podkreśla Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.
Jednym z nich jest cyklon Ciaran, który w południowej Anglii może przynieść porywy wiatru sięgające nawet 150 km/h.
Synoptyczka przekonuje, że nawet w Polsce możemy odczuć atlantycki sztorm i zapowiada, by pod koniec tygodnia spodziewać się wiatru o prędkości 80 km/h.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gdzieniegdzie nadal prawie 20 stopni
To jednak nie oznacza, że temperatury znacząco spadną. Po chłodnym 1 listopada, możemy oczekiwać, że wrócimy do temperatur powyżej 10 stopni Celsjusza. Po 4 listopada możliwe, że na Śląsku i w Małopolsce będzie nawet 18-19 stopni.
Jak czytamy na TVN Meteo, w całej Polsce zapanuje pogoda typowo jesienna.
"Nadszedł czas na to, by przygotować dom na przetrwanie chłodnych i ciemnych miesięcy. Koce, swetry, świece i książki umilą życie, które w Polsce od listopada do marca bywa wymagające. Pomogą rozjaśnić zbliżający się mrok" - pisze synoptyk TVN Meteo.
Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) prognozuje natomiast, że średnia miesięczna temperatura w listopadzie może być odchylona o jakieś 2 stopnie. Jeżeli chodzi o opady - to w większości kraju mają być one w normie. Jedynie na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu mogą być nieco większe niż zwykle.
Jakie prognozy na zimę w Polsce?
Jak pisaliśmy w Wirtualnej Polsce, IMGW wydał eksperymentalną prognozę pogody na drugą połowę jesieni i zimę 2023/2024. Prognoza obejmuje listopad, grudzień, styczeń i luty.
W listopadzie średnia miesięczna temperatura na obszarze Polski (w dzień i w nocy) będzie wynosić od 1,3 stopnia Celsjusza do 6 stopni. Opady atmosferyczne również będą w granicach normy. Spadnie od 23,5 mm do 74,2 mm wody.
W grudniu temperatura powietrza Oscylować będzie w okolicach -3,1 do 3 stopni Celsjusza. Ten miesiąc według meteorologów może być jednak mokry. Miesięczna suma opadów ma być powyżej normy dla całego kraju.
W styczniu pogoda może wyjątkowo zaskoczyć. Synoptycy przewidują, że temperatura powietrza będzie powyżej normy wieloletniej. Średnia temperatura wyniesie od -4,5 stopni Celsjusza do 1,9 stopnia.
Czytaj też: