Pogoda szaleje. 20 stopni w cieniu. Wiadomo, od kiedy zima
Pogoda szaleje. Temperatury są wyjątkowo wysokie jak na przełom października i listopada. Zapowiada się nawet 20 stopni w cieniu. Kiedy zacznie się zima? Synoptycy już podają datę.
30.10.2023 | aktual.: 30.10.2023 08:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przekazał najnowsze informacje dotyczące obecnej sytuacji pogodowej. Według raportu nad terytorium Ukrainy oraz południowej Rosji zauważalna jest dominacja wyżu atmosferycznego. Tymczasem, reszta kontynentu europejskiego, w tym również Polska, znajduje się pod wpływem rozległego niżu atmosferycznego.
Główne centrum tego niżu zlokalizowane jest nad Morzem Północnym. Wtórne ośrodki tego zjawiska meteorologicznego można zaobserwować w rejonie Irlandii oraz Zatoki Fińskiej. To właśnie one, wraz z frontami atmosferycznymi, mają decydujący wpływ na obecną sytuację pogodową na terenie naszego kraju.
Obecnie znajdujemy się w strefie powietrza polarnego morskiego. Jest to typ powietrza, który charakteryzuje się niższymi temperaturami. Jednak na południu kraju można odczuć nieco wyższe temperatury, co jest związane z wpływem cieplejszych mas powietrza.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pogoda w poniedziałek
W poniedziałek na ogół będzie pogodnie, szczególnie na południu. Na północy będzie więcej chmur i tam miejscami słabe opady deszczu. Na pozostałym obszarze bez opadów.
Temperatura maksymalna od 13 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, 17 w centrum, do 20 stopni na południu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowy. Na Wybrzeżu porywisty. W rejonach podgórskich porywy wiatru wyniosą do 60 km/h i do 90 km/h w Tatrach.
Pogoda we wtorek
We wtorek na zachodzie zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami prognozowane są opady deszczu, zwłaszcza na zachodzie i północnym zachodzie kraju. Na wybrzeżu i Pomorzu suma opadów wyniesie od 12 do 15 mm.
Temperatura maksymalna będzie oscylować od 11 st. C na Pomorzu, około 15 st. C w centrum do 17 st. C na południu i południowym wschodzie kraju. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, w porywach do 60 km/h, z kierunków południowych i zachodnich. Na południu kraju, a zwłaszcza w rejonach podgórskich i w Sudetach, porywy wiatru mogą wynieść do 80 km/h, w Tatrach do 100 km/h.
Prognoza długoterminowa
Początek listopada zapowiada się nieco chłodniejszy. 1 listopada, czyli w dzień Wszystkich Świętych, maksymalna temperatura wyniesie od 8 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, poprzez 12 stopni Celsjusza w centrum, aż do 14 stopni Celsjusza na południowym zachodzie.
Jednak w kolejnych dniach temperatura znów wzrośnie. Jak na listopad będzie wyjątkowo ciepło. Nie będzie przymrozków, a podobna temperatura, nieprzekraczająca 12 st. C, utrzyma się do połowy miesiąca.
Zmiany w pogodzie spodziewane są dopiero w okolicach połowy listopada. Wówczas coraz częściej będziemy mieć do czynienia z przymrozkami. Od 15 listopada pojawią się już także wyraźne akcenty zimowe.
Źródło: PAP/WP/Ventusky/IMGW