Zima w Polsce. Są prognozy pogody aż do lutego
IMGW wydał eksperymentalną prognozę pogody na drugą połowę jesieni i zimę 2023/2024. Prognoza obejmuje listopad, grudzień, styczeń i luty. Jaka będzie tegoroczna zima? Według prognoz IMGW jeden miesiąc może się okazać cieplejszy niż zwykle.
28.10.2023 | aktual.: 28.10.2023 10:43
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl
Jesień rozgościła się w Polsce na dobre. Drzewa zaczęły mienić się żółto-czerwonymi kolorami. Tymczasem IMGW ma już eksperymentalne prognozy pogody na kolejne cztery miesiące. Jeden może nas wyjątkowo zaskoczyć.
Prognoza pogody na listopad 2023
W listopadzie średnia miesięczna temperatura na obszarze Polski ma mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Będzie zatem wynosić od 1,3 stopnia Celsjusza do 6 stopni. Opady atmosferyczne również będą w granicach normy. Spadnie od 23,5 mm do 74,2 mm wody.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prognoza pogody na grudzień 2023
Jak czytamy na stronie IMGW, w grudniu temperatura powietrza również będzie w granicach normy. Oscylować będzie w okolicach -3,1 do 3 stopni Celsjusza. Ten miesiąc według meteorologów może być jednak mokry. Miesięczna suma opadów ma być powyżej normy dla całego kraju.
Prognoza pogody na styczeń 2024
W styczniu pogoda może wyjątkowo zaskoczyć. Synoptycy przewidują, że temperatura powietrza będzie powyżej normy wieloletniej. Średnia temperatura wyniesie od -4,5 stopni Celsjusza do 1,9 stopnia. To samo tyczy się opadów. Miesiąc ten może być również mokry, gdyż średnia suma opadów najprawdopodobniej ukształtuje się powyżej normy.
Prognoza pogody na luty 2024
Luty nie będzie się znacząco różnił od typowej pogody w tym miesiącu. Temperatura wróci do normy i nie będzie odbiegać od średniej wieloletniej. Oscylować będzie pomiędzy -4,4 a 3,5 stopnia Celsjusza. Natomiast miesięczna suma opadów na terenie całej Polski będzie prawdopodobnie powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Należy pamiętać, że prognozowana temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca - notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognozowana suma opadów odnosi się natomiast do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz) - czytamy na stronie IMGW.
Przeczytaj także:
Źródło: IMGW