Trwa ładowanie...
d4gldfr
krowa
+1
18-05-2004 18:40

15. w Polsce przypadek krowy zakażonej BSE

U krowy sprzedanej rzeźni w Małopolsce przez gospodarstwo spod Szczytna (woj. warmińsko-mazurskie) wykryto 15. w Polsce przypadek BSE. Zdaniem Jacka Leonkiewicza, rzecznika Głównego Inspektora Weterynarii, ten przypadek wskazuje, że sprawnie działa system identyfikacji zwierząt i gospodarstw.

d4gldfr
d4gldfr

Jak powiedział Leonkiewicz, po zakupie krowy przez rzeźnię w Małopolsce zwierzę poddano rutynowym badaniom.

"Wyniki potwierdzające wykrycie BSE otrzymaliśmy z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Dzięki systemowi IACS, sprawdzeniu paszportów, udało się nam odnaleźć jej pochodzenie" - poinformował Leonkiewicz.

Według niego, przed zakupem do rzeźni zwierzę trzymano w gospodarstwie koło Szczytna, gdzie krowę sprowadzono w 2001 r. z jeszcze innego gospodarstwa. "Mamy pewność, że wśród 52 krów, które znajdowały wraz z nią w hodowli w powiecie szczycieńskim, nie było ani jej matki, ani córki. Dlatego też nie ma potrzeby wybijać całego stada" - mówił Leonkiewicz.

Rzecznik dodał, że zakażona krowa nie chorowała. "Nie miała objawów klinicznych, była zdrowa" - podkreślił.

d4gldfr

Jego zdaniem, w Polsce będą wykrywane kolejne przypadki BSE. Temu ma służyć m.in. system identyfikacji IACS.

"IACS zadziałał bardzo dobrze. Dzięki niemu będziemy wykrywać kolejne przypadki zakażeń. Chciałbym jednak podkreślić: to nie oznacza, że całe nasze bydło jest chore i zakażone" - zaznaczył.

Jak wynika z zapewnień prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Wojciecha Pomajdy, w systemie IACS wydano blisko 900 tys. zaświadczeń o numerach ewidencyjnych. Według niego, ostatecznie ma on obsługiwać 1,8 mln rolników. IACS jest niezbędny rolnikom m.in. do odebrania unijnych dopłat bezpośrednich.

BSE (gąbczasta encefalopatia bydła) zwana jest popularnie chorobą szalonych krów. Powoduje destrukcję tkanki mózgowej. Za czynnik przenoszenia choroby uznaje się białka zwane prionami, odporne na wysoką temperaturę, promieniowanie ultrafioletowe i jonizujące.

Po raz pierwszy BSE rozpoznano w Wielkiej Brytanii w 1986 r. Pierwszy w Polsce przypadek choroby szalonych krów wykryto 5 maja 2002 r. podczas rutynowych badań bydła przeprowadzonych w laboratorium Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Krakowie.

d4gldfr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gldfr
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj