15 sierpnia. Matki Boskiej Zielnej. Nazwa święta nie jest przypadkowa
We wtorek 15 sierpnia 2023 Polacy obchodzą podwójne święto: Uroczystość Wniebowzięcia NMP oraz Święto Wojska Polskiego. Katolicka uroczystość maryjna jest w Polsce nazywana świętem Matki Boskiej Zielnej. Skąd wywodzi się to określenie?
01.08.2023 12:24
Przypadająca 15 sierpnia Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest dla katolików bardzo ważnym świętem maryjnym. Z tego powodu należy do kanonu świąt nakazanych, co oznacza, że wierni w jego trakcie są zobowiązani do uczestniczenia we mszach świętych. W wielu regionach kraju podczas nabożeństwa kultywowana jest tradycja święcenia ziół.
Święto 15 sierpnia. Skąd wzięło się Matki Boskiej Zielnej?
Uroczystość Wniebowzięcia NMP, przypadająca 15 sierpnia, jest w Polsce znana również jako święto Matki Boskiej Zielnej. Zwyczajowa nazwa tego dnia wywodzi się z tradycji dawnych ludów, które czciły matkę Chrystusa jako patronkę roślinności, uprawy ziemi oraz rolnictwa. Dodatkowo termin uroczystości przypada na koniec żniw - czyli okres, w którym dawni mieszkańcy wsi składali Matce Boskiej dary z płodów rolnych, dziękując za urodzaj i prosząc o kolejny dobry rok.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wśród darów składanych Maryi znajdowały się także zioła - rośliny uważane przez dawne ludy za lecznicze, a także kłosy zbóż i gałązki. W zależności od regionu kraju, stosowane były również inne praktyki.
Jak podaje Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, "W niektórych rejonach naszego kraju w celu wzmocnienia mocy roślin święconych w dniu Matki Boskiej Zielnej stosowano różnego rodzaju praktyki. W Turzym Polu do bukietów dodawano kłosy z pierwszego zebranego w czasie żniw snopa. W Szkodnej groch musiał być przyniesiony spoza granicy wsi, by szczęście z innej miejscowości zostało przeniesione do własnej. W Trzcianie wiązano zioła postronkiem z końskiej uprzęży, żeby konie się darzyły. Kobiety wracając z kościoła, przekazywały poświęcone bukiety mężczyznom, którzy konno, na wyścigi wieźli je do karczmy".
Matki Boskiej Zielnej 2023. Uroczyste obchody nie tylko w Polsce
Ze względu na popularność świąt maryjnych wśród mieszkańców wsi, Uroczystość Wniebowzięcia NMP - oprócz sanktuariów maryjnych - jest najbardziej uroczyście obchodzona właśnie na tych terenach. W wielu miejscach 15 sierpnia odbywają się również dożynki.
Święto kościelne, obchodzone 15 sierpnia zyskało zwyczajowe nazwy nie tylko w Polsce, ale również innych krajach Europy. W Czechach uroczystość jest nazywana Matki Boskiej Korzennej, w Niemczech (w rejonie Bawarii i Nadrenii) Matki Boskiej Kwietnej, a w Estonii - Matki Boskiej Żytniej.