Trwa ładowanie...

15 sierpnia 2019 – Święto Wojska Polskiego i Matki Boskiej Zielnej. Sprawdź co to za święto i czy jest to dzień ustawowo wolny do pracy?

15 sierpnia 2019 r. obchodzimy Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, czyli święto Matki Boskiej Zielnej. Sprawdź, czy jest to dzień wolny od pracy i czy bez przeszkód zrobimy wówczas zakupy.

Share
15 sierpnia 2019 – Święto Wojska Polskiego i Matki Boskiej Zielnej. Sprawdź co to za święto i czy jest to dzień ustawowo wolny do pracy?
Źródło: iStock.com
d36cjhd

15 sierpnia 2019 – Święto Wojska Polskiego

W najbliższy czwartek, 15 sierpnia będziemy obchodzić dwie uroczystości, Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, znane również, jako święto Matki Boskiej Zielnej. Przypominamy, że Dzień Wojska Polskiego został ustanowiony na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Co roku od 15 sierpnia we wszystkich kościołach polowych w Polsce z tej okazji odprawiane są uroczyste Msze Święte w intencji poległych. Na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych, a przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbywa się z udziałem najwyższych władz państwowych honorowa zmiana warty.

Matki Boskiej Zielnej – obchody 15 sierpnia

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, znane również jako Matki Boskiej Zielnej, stanowi przedmiot wiary chrześcijańskiej dotyczącej wzięcia do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia. 15 sierpnia w Polsce oraz wielu innych krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. Tego dnia wierni przynoszą na Mszę Świętą kwiaty i zioła, a w niektórych regionach Polski także wieńce i kłosy zbóż.

d36cjhd

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy?

Czwartek, 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy, dlatego większość sklepów, urzędów i instytucji będzie wówczas zamknięte. Zakupów nie zrobimy w dużych supermarketach ani galeriach handlowych. Otwarte mogą być jednak osiedlowe sklepiki, sieci Żabka i Freshmarket (o ile za ladą stanie właściciel lub osoba zatrudniona na podstawie umowy innej niż umowa o pracę)
, stacje benzynowe, kawiarnie i restauracje.

d36cjhd

Podziel się opinią

Share
d36cjhd
d36cjhd
Więcej tematów