Trwa ładowanie...

13-latka urodziła dziecko. Komunikat z sądu ws. ojca

Sąd opiekuńczy wyznaczy opiekę dla dziecka 13-letniej uczennicy z Sochaczewa, która urodziła podczas szkolnej wycieczki. - Ewentualne podjęcie stosownych środków wychowawczych, czy terapeutycznych wobec ojca, jeśli jest on osobą małoletnią, zależy od oceny sytuacji i ustaleń sądu - przekazała WP sędzia Iwona Wiśniewska-Bartoszewska.

13-latka urodziła dziecko13-latka urodziła dzieckoŹródło: WP
d2uzqnr
d2uzqnr

- Sprawa została zarejestrowana i prowadzone są w niej czynności dowodowe. Z policyjnej notatki wynika, że ustalono prawdopodobnego ojca dziecka małoletniej - podała rzecznik sądu okręgowego w Płocku, sędzia Iwona Wisniewska-Bartoszewska.

Jak ustaliła Wirtualna Polska, w stosunku do 13-latki nie toczyły się uprzednio sprawy opiekuńcze. Sąd w toczącym się postępowaniu zbada wszystkie wątki. M.in. dotyczące odpowiedzialności szkoły oraz rodziny 13-latki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chciała milion hrywien za dziecko. Ukrainka wpadła na gorącym uczynku

Jak pisaliśmy, 13-latkę wychowuje samotna matka. Sąsiedzi mówią, że to porządna rodzina i od piątku zszokowani zachodzą w głowę, jak to możliwe, że nikt w szkole również nie zorientował się, że dziewczynka jest w zaawansowanej ciąży.

d2uzqnr

Uczennica po badaniach w poniedziałek została zwolniona ze szpitala do domu, ale noworodek nadal pozostaje na oddziale Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Jak ustaliła Wirtualna Polska, stan dziecka jest stabilny, ale ciężki. Wbrew początkowym doniesieniom, chłopiec ma nie być wcześniakiem. Natomiast ciąża nie była monitorowana.

Sąd wyznaczy opiekę nad dzieckiem

Jak przekazała nam Wiśniewska-Bartoszewska, kobiecie, która urodziła dziecko nie będąc osobą pełnoletnią nie przysługuje władza rodzicielska.

- W takim wypadku konieczne jest ustanowienie dla dziecka opieki. Opiekun to osoba, która wykonuje stałą pieczę nad dzieckiem i jego majątkiem, podejmuje decyzje dotyczące dziecka i reprezentuje go na zewnątrz. Opiekunem dziecka powinna być ustanowiona przede wszystkim osoba wskazana przez matkę, osoba spośród krewnych lub bliskich dziecka lub jego matki - wyjaśniła rzeczniczka.

Opiekę zawsze ustanawia sąd opiekuńczy, a postępowanie w przedmiocie wyznaczenia opiekuna prawnego sąd może wszcząć z urzędu.

d2uzqnr

Jak pisaliśmy w Wirtualnej Polsce, ojcem dziecka jest 14-latek, z którym od dłuższego czasu spotykała się dziewczynka. Znali się z tego samego osiedla. Chłopak w lipcu będzie miał 15 lat.

- Ewentualne podjęcie stosownych środków wychowawczych, czy terapeutycznych wobec ojca dziecka, jeśli jest on osobą małoletnią, zależy od oceny sytuacji i ustaleń sądu - podsumowała Wiśniewska-Bartoszewska.

Czytaj też:

d2uzqnr
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2uzqnr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uzqnr
Więcej tematów