Trwa ładowanie...
żory

12 policjantów oskarżonych. Zarzuty przyjmowania łapówek i pobicia Czecha

Dowody przeciwko 12 funkcjonariuszom komendy w Żorach (woj. śląskie) są coraz mocniejsze. W sprawie przesłuchano już 170 osób. Do sądu skierowane zostały akty oskarżenia.

Share
12 policjantów oskarżonych. Zarzuty przyjmowania łapówek i pobicia Czecha
Źródło: PAP
d2ihyld

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska poinformowała, że ośmiu spośród oskarżonych byłych policjantów przyznało się już do winy.

W wyniku śledztwa ujawniono, że przyjmowali oni korzyści majątkowe od 30 zł do 3 000 zł. Niektórzy z kolei uzależniali wykonanie czynności służbowej od "otrzymania korzyści majątkowej albo jej obietnicy". W sumie chodzi o kwotę około 180 tys. zł. "Część czynów korupcyjnych związana jest z odstąpieniem od zatrzymania prawa jazdy" - informuje interia.pl.

Podczas badania sprawy na jaw wyszło wiele nieprawidłowości. Świadkowie, którzy wcześniej wręczali łapówki, opowiedzieli śledczym o szczegółach nielegalnych zdarzeń. W zamian skorzystali z klauzuli niekaralności.

d2ihyld

Okazało się, że niektórzy funkcjonariusze m.in. żądali łapówek będąc pod wpływem alkoholu. Jeden z wątków postępowania dotyczył pobicia, w październiku 2017 r., obywatela Czech, który odmówił przyjęcia mandatu za przekroczenie prędkości.

Zobacz też: Cymański komplementuje Kaczyńskiego i przeprasza Schetynę

To nie pierwszy taki przypadek. W listopadzie Joanna Smorczewska informowała, że przed sądem odpowie także sześciu innych, byłych funkcjonariuszy drogówki. W sumie przedstawiono im ponad 80 zarzutów korupcyjnych. Funkcjonariusze zostali zatrzymani w sierpniu 2018 r. i marcu 2019 r. Ci pierwsi usłyszeli zarzuty i trafili do aresztu. Z kolei zatrzymani w marcu musieli wpłacić poręczenie majątkowe i pozostali na wolności pod dozorem policji.

Źródło: interia.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ihyld

Podziel się opinią

Share
d2ihyld
d2ihyld
Więcej tematów