Polska11 listopada w Warszawie 11 zgromadzeń publicznych

11 listopada w Warszawie 11 zgromadzeń publicznych

Na 11 listopada zarejestrowano w Warszawie 11 zgromadzeń publicznych, odbędzie się także marsz prezydencki i Bieg Niepodległości - poinformowała szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor.

11 listopada w Warszawie 11 zgromadzeń publicznych
Źródło zdjęć: © WP.PL | Andrzej Hulimka

Gawor zaznaczyła, że trasy zgromadzeń w Święto Niepodległości nie nakładają się i nie przecinają. Zapowiedziała, że na trasach marszów będą utrudnienia w ruchu.

"Razem dla Niepodległej"

Jak mówiła Gawor, marsz prezydencki "Razem dla Niepodległej" wyruszy o godz. 13.15 z ul. Królewskiej i przejdzie przed Belweder ulicami: Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Al. Ujazdowskimi. Po drodze uczestnicy marszu będą się zatrzymywać przy pomnikach zasłużonych Polaków: kard. Stefana Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, Stefana Roweckiego "Grota", Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego oraz Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Przy ostatnim pomniku planowane jest wystąpienie Bronisława Komorowskiego.

Uroczystości państwowe rozpoczną się wcześniej - o godz. 9 mszą św. za ojczyznę w archikatedrze. O godz. 10.30 prezydent Bronisław Komorowski wręczy odznaczenia i wyróżnienia w Pałacu Prezydenckim. O godz. 12 na pl. Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza będzie miała miejsce uroczysta odprawa wart połączona z Apelem Pamięci.

Z ruchu i parkowania będą wyłączone: ul. Królewska, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, Al. Ujazdowskie, ul. Chopina, pl. na Rozdrożu, ul. Bagatela, ul. Belwederska, ul. Gagarina. Czasowo (w godz. 15.30-16.30) ruch będzie wstrzymany na skrzyżowaniu ulic: Belwederskiej, Gagarina, Spacerowej.

Trzy z 11 zgromadzeń publicznych zgłosiły osoby związane z Obozem Narodowo-Radykalnym; grupy mają się połączyć pod koniec dnia.

Marsz Niepodległości

Najwięcej osób ma zgromadzić Marsz Niepodległości - do 50 tys. Rozpocznie się on o godz. 15 przed Pałacem Kultury i Nauki. Następnie uczestnicy marszu przejdą na Rondo Dmowskiego i dalej ulicami: Marszałkowską, Waryńskiego, Puławską, Goworka, Spacerową, Belwederską, Al. Ujazdowskimi do pl. na Rozdrożu. W czasie marszu w Parku Agrykola ma przebywać do 10 tys. osób; 200 osób o godz. 13 ma wyruszyć sprzed ambasady węgierskiej, przejść ulicami Mokotowską, Koszykową, przez pl. Konstytucji, ul. Marszałkowską i dołączyć do pozostałych narodowców.

Gawor powiedziała, że organizatorzy Marszu Niepodległości nie wnioskowali o wsparcie policji. Podkreśliła, że jeśli przebieg zgromadzenia będzie się odbywał zgodnie z przepisami, bez łamania prawa, interwencja policji nie będzie podejmowana. Gawor zaznaczyła, że za przebieg marszu są odpowiedzialni organizatorzy, jednak decyzję o jego rozwiązaniu będą mogli podjąć także upoważnieni do tego urzędnicy w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia.

Dyrektor stołecznego biura bezpieczeństwa poinformowała, że dodatkowo obchody 11 listopada będzie zabezpieczać 2,9 tys. funkcjonariuszy policji z kraju a także Żandarmeria Wojskowa, straż pożarna, straż miejska. Podkreśliła, że dodatkowe siły mogą zostać użyte w przypadku dużego zagrożenia.

Bieg Niepodległości

W Biegu Niepodległości, który ma ruszyć o godz. 11.11, weźmie udział 12 tys. uczestników. Utrudnień trzeba spodziewać się na al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego, Al. Niepodległości na odcinku od ul. Stawki do ul. Rakowieckiej. Z ruchu ulice będą wyłączone w godz. 11-15, a tramwaje nie będą kursowały na podanej trasie od godz. 8.

11 listopada w Warszawie rozpocznie się także Szczyt Klimatyczny ONZ. W spotkaniach, które odbędą się pierwszego dnia na Stadionie Narodowym a późnym popołudniem w Bibliotece UW przy ul. Dobrej, ma wziąć udział od 3-5 tys. osób. W związku z tym z ruchu będzie wyłączona m.in. ul. Siwca, ul. Lipowa.

Gawor nie chciała informować o liczbie i miejscach zgromadzeń związanych ze szczytem, gdyż - jak mówiła - wciąż można je zgłaszać. Powiedziała, że prawdopodobnie 16 listopada specjalnym pociągiem z Brukseli przyjedzie ok. tysiąc osób z ruchu alterglobalistów.

Nie wszystkie zgromadzenie zgłoszone na 11 listopada dotyczą obchodów Święta Niepodległości. Tego dnia odbędzie się m.in. protest przeciwko stosowaniu przemocy wobec nieletnich, protest przeciwko usunięciu dzieł Adama Mickiewicza i Henryka Sienkiewicza z lektur szkolnych, protest przeciwko bezrobociu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)