Trwa ładowanie...

Druzgocący sondaż dla Tuska. Polacy nie mają złudzeń co do obietnic

Idąc do wyborów, Donald Tusk zaprezentował "100 konkretów na pierwszych 100 dni rządów". W piątek mija wyznaczony przez premiera termin. Wszystkich obietnic nie udało się zrealizować. A czy uda się spełnić obietnice do końca kadencji? Zapytaliśmy o to Polaków w sondażu zrealizowanym dla WP przez United Surveys. Respondenci nie mają jednak złudzeń.

100 konkretów Tuska. Polacy nie wierzą w sukces rządu100 konkretów Tuska. Polacy nie wierzą w sukces rząduŹródło: East News
d41e5jq
d41e5jq

Licznik 100 konkretów Donalda Tuska wraz z realizacją obietnic można sprawdzić TUTAJ.

"100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów" - z takim hasłem Koalicja Obywatelska szła do wyborów 15 października. Wspólnie z Lewicą i Trzecią Drogą udało się stworzyć rząd, a teraz - po pierwszych 100 dniach - przyszedł czas na pierwsze rozliczenia, które przypadają akurat na kolejną kampanię wyborczą. Wybory samorządowe już 7 kwietnia.

Z zapowiadanych konkretów w pełni zrealizować udało się 17. Wystarczy prosty rachunek matematyczny, żeby zobaczyć, że tych niezrealizowanych jest zdecydowanie więcej - łącznie 83.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest oczywiście wiele. Politycy rządzącej ekipy różnią się w jego ocenie. Wśród powodów wymieniają m.in. zaskoczenie sytuacją napotkaną w różnych obszarach funkcjonowania państwa po przejęciu władzy po PiS.

d41e5jq

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Prosto do kamery. Kandydaci złożyli deklaracje w debacie na żywo

Realizacja obietnic do końca kadencji?

Jak jednak na realizację zobowiązań zapatrują się Polacy? Czy uda się je zrealizować już nie w pierwsze 100 dni, ale do końca obecnej kadencji? Zapytaliśmy o to w sondażu.

Ocena jest jednoznaczna. Łącznie 70,7 proc. respondentów jest zdania, że obietnic nie uda się spełnić. Odpowiedź "raczej nie" wskazało 32,1 proc. ankietowanych, a "zdecydowanie nie" - 38,6 proc.

d41e5jq

W realizację obietnic Tuska do końca kadencji wierzy natomiast 23 proc. badanych ("raczej tak" - 17,4 proc., "zdecydowanie tak" - 5,6 proc.). 6,3 proc. wskazało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Czy Tusk zrealizuje wszystkie ze złożonych 100 obietnic do końca kadencji? Materiały własne
Czy Tusk zrealizuje wszystkie ze złożonych 100 obietnic do końca kadencji?Źródło: Materiały własne

Nie wierzy nawet niemal połowa wyborców KO

Sprawdziliśmy również, jak na realizację obietnic wyborczych patrzą sympatycy poszczególnych ugrupowań. Największą wiarę w słowność swojego lidera mają wyborcy KO.

Łącznie 54 proc. respondentów w tej grupie wskazało, że Tusk "zdecydowanie" i "raczej" zrealizuje wszystkie ze złożonych 100 obietnic. 45 proc. sympatyków KO uważa jednak, że premier nie wypełni deklaracji ("raczej nie" - 40 proc., "zdecydowanie nie" - 5 proc.). Jedynie 1 proc. nie ma na ten temat zdania.

Czy Tusk zrealizuje wszystkie ze złożonych 100 obietnic do końca kadencji? Materiały własne
Czy Tusk zrealizuje wszystkie ze złożonych 100 obietnic do końca kadencji?Źródło: Materiały własne

Wśród sympatyków pozostałych ugrupowań w parlamencie panuje natomiast zdecydowany pesymizm. W realizację zapowiedzi nie wierzą w większości wyborcy PiS (łącznie 94 proc.), Konfederacji (również 94 proc.), jak i Lewicy (58 proc.) czy Trzeciej Drogi (59 proc.).

d41e5jq

Wśród sympatyków Lewicy i Trzeciej Drogi są jednak również optymiści. 31 proc. wyborców Lewicy wierzy w realizację deklaracji. Wśród głosujących na Trzecią Drogę ten odsetek jest nieznacznie niższy. Odpowiedź "raczej tak" wskazało tam 29 proc. ankietowanych.

Sondaż United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski przeprowadzono 18 marca 2024 roku na grupie 1000 ankietowanych metodą CATI.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d41e5jq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41e5jq
Więcej tematów