Żołnierze sił pokojowych ONZ oskarżeni o wykorzystywanie seksualne dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej
• UNHCHR wysunęło kolejne oskarżenia wobec żołnierzy ONZ
• Wojskowym zarzuca się seksualne wykorzystywanie dzieci
• Sprawa dotyczy misji w Republice Środkowoafrykańskiej
• AP: jest 6 nowych przypadków nadużyć seksualnych wobec nieletnich
Domniemane przestępstwa, w tym gwałty, w większości popełnione w 2014 roku, wyszły na jaw w ciągu ostatnich kilku tygodni; władze Republiki Środkowoafrykańskiej, podobnie jak Unia Europejska wyraziły zaniepokojenie i badają sprawę - informuje Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCHR) z siedzibą w Genewie. Agencja Associated Press pisze o sześciu nowych przypadkach nadużyć seksualnych wobec nieletnich.
- To są wyjątkowo poważne oskarżenia, kluczowe jest pilne i dogłębne zbadanie tych spraw - podkreślił w oświadczeniu Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Zeid Ra'ad Al-Hussein. - Zbyt wiele tych przestępstw wciąż nie zostało ukaranych, a ich sprawcy cieszą się pełną bezkarnością - dodał.
UNHCHR poinformowało, że jej pracownicy porozmawiali z pięcioma dziewczętami i chłopcem, którzy twierdzili, że ich prześladowcy uczestniczyli w unijnych i francuskich operacjach w RŚA. Do przypadków nadużyć dochodziło najprawdopodobniej niedaleko obozu dla uchodźców wewnętrznych w pobliżu lotniska w stolicy RŚA Bangi.
Trzy dziewczęta poinformowały, że ich prześladowcy należeli do gruzińsko-unijnego kontyngentu; 7-letnia dziewczynka i 9-letni chłopiec powiedzieli, że byli wykorzystywani przez francuskich żołnierzy z operacji wojskowej Sangaris - sprecyzowało UNHCHR.
W tajnym raporcie UNHCHR z 2014 roku udokumentowano przypadki seksualnego wykorzystywania nieletnich chłopców przez francuskich żołnierzy w RŚA w 2014 roku, gdy organizowana była tam misja ONZ (Minusca). Raport opiera się na wywiadach z ofiarami, przeprowadzonych między majem a czerwcem 2014 roku przez pracownika UNHCHR oraz przedstawiciela UNICEF. Bezdomni i głodujący chłopcy opowiadali, jak żołnierze wykorzystywali ich seksualnie w zamian za jedzenie i pieniądze na terenie ośrodka uchodźców wewnętrznych w Bangi.
W czerwcu 2015 roku ONZ opublikowała przegląd swych operacji pokojowych; w dokumencie tym zawarto rekomendację, by państwa, których siły pokojowe dopuszczają się przestępstw seksualnych wobec dzieci, były wykluczane z misji.