Wybory to "czarny scenariusz" dla PiS? Najnowszy sondaż WP
Wygrane wybory, ale brak większości potrzebnej do rządzenia - tak mógłby się skończyć dla Prawa i Sprawiedliwości scenariusz przyśpieszonych wyborów parlamentarnych. W Sejmie znalazłoby się łącznie sześć ugrupowań - wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.
Rośnie inflacja, trwa wojna za wschodnią granicą, konflikt w rządzie i brakuje pieniędzy z Funduszu Odbudowy - koalicja rządząca w ostatnich miesiącach nie ma łatwo. Jak informowaliśmy w Wirtualnej Polsce, w sejmowych kuluarach toczą się nieśmiałe rozmowy o możliwości przeprowadzenia przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Jaki mógłby być ich wynik? Sprawdziliśmy to w sondażu przeprowadzonym przez United Surveys.
Sondaż dla WP. PiS wygrywa wybory, ale w Sejmie nie ma większości
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, pierwsze miejsce należałoby niezmiennie do Prawa i Sprawiedliwości. Według badania na partię Jarosława Kaczyńskiego swój głos oddałoby 34,7 proc. ankietowanych. Taki wynika oznacza jednak spadek o 1,3 pkt proc. względem badania z końca kwietnia.
Pozycja wicelidera należy do Koalicji Obywatelskiej, na którą zagłosowałoby 27 proc. respondentów. Największe ugrupowanie opozycyjne notuje wzrost poparcia na poziomie 0,4 pkt. proc.
Podium ponownie zamyka Polska 2050. Formacja Szymona Hołowni może liczyć na głos 9,3 proc. wyborców (spadek o 1,4 pkt. proc.). Tuż za nią plasuje się Lewica z wynikiem 9 proc. (spadek o 0,3 pkt. proc.).
W Sejmie znalazłaby się jeszcze Konfederacja, na którą zagłosowałoby 5,4 proc. (wzrost o 2,1 pkt. proc), a także PSL-Koalicja Polska z wynikiem 5 proc. (spadek o 0,8 pkt. proc.). 9,6 proc. pytanych nadal się waha.
Według obliczeń prof. Jarosława Flisa, socjologa polityki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, powyższe badanie oznaczałoby, że zgodnie z obowiązującą ordynacją wyborczą najwięcej mandatów przypadłoby Prawu i Sprawiedliwości - 203. Taki wynik oznacza jednak brak samodzielnej większości, do której potrzeba 231 głosów.
Koalicję Obywatelską reprezentowałoby 153 posłów. Z kolei Polska 2050 do izby niższej wprowadziłaby 39 parlamentarzystów. Lewicy przypadłoby 37 mandatów. Z kolei Konfederacja miałaby 14 posłów, a ludowcy 12.
Sondaż partyjny dla WP. Jak wyglądałaby frekwencja?
Według sondażu Wirtualnej Polski w ewentualnych wyborach parlamentarnych "zdecydowanie" wzięłoby udział 29,6 proc. ankietowanych. Do urn "raczej" poszłoby 19 proc. badanych.
W wyborach "zdecydowanie" udziału nie zamierza wziąć 28,9 proc. respondentów. Odpowiedź "raczej nie" wskazało kolejne 17,1 proc. osób. Nad uczestnictwem wyborach nadal się waha 5,4 proc. pytanych.
Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski zrealizowano metodą CAWI w dniach 6-7 maja 2022 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków.
Zobacz też: Przedterminowe wybory przed wakacjami? Siemoniak odpowiada na doniesienia
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski