ŚwiatBrexit. Szydło: UE potrzebuje nowego traktatu; Polska chce być aktywna w procesie zmian

Brexit. Szydło: UE potrzebuje nowego traktatu; Polska chce być aktywna w procesie zmian

• Znaleźliśmy się w zupełnie nowej sytuacji politycznej - powiedziała premier

• Zaznaczyła, że "Unia Europejska potrzebuje nowego traktatu"

• "Rozmawiałam z Cameronem, jest mu przykro z powodu ataków na Polaków"

• Szydło: przywódcy UE powinni ponieść odpowiedzialność za Brexit

27.06.2016 | aktual.: 27.06.2016 19:24

Unia Europejska potrzebuje nowego traktatu, bo znaleźliśmy się w zupełnie nowej sytuacji politycznej, to jest priorytet, który będziemy proponowali - powiedziała premier Beata Szydło w TVP Info. Zadeklarowała, że Polska chce być aktywna w procesie zmian, które muszą nastąpić w UE. - Unię Europejską, instytucje europejskie firmują konkretne osoby, konkretni politycy z imienia i nazwiska; Brexit to także ich odpowiedzialność polityczna - oceniła.

- Dla Polskiego rządu priorytetem jest to, żeby obywatele polscy, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii mieli zachowane prawa nabyte. Rozmawiałam przed z Davidem Cameronem, który poprosił o rozmowę ze mną, przede wszystkim mówił o tym, że jest mu bardzo przykro z powodu ataków na Polaków, które się wydarzyły w ostatnich godzinach po referendum. Poprosiłam go i wyraziłam oczekiwanie, że Polacy będą tam bezpieczni. David Cameron zapewnił, że zrobi wszystko żeby tak się stało - wyjaśniła.

Premier Szydło przypomniała, że o tym, iż UE potrzebuje nowego traktu mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. - To jest doskonała diagnoza polityczna. Tak, Unia Europejska potrzebuje nowego traktatu, bo znaleźliśmy się w zupełnie nowej sytuacji politycznej. To jest ten priorytet, który będziemy proponowali do podjęcia - powiedziała szefowa rządu.

Zaznaczyła przy tym, że trzeba sobie zdawać sprawę, iż "pewne procesy będą wymagały czasu". - My jesteśmy w określonej sytuacji politycznej, również gospodarczej, która wymaga szybkich działań, dlatego zaproponujemy w tej chwili działania przejściowe, które będą mogły być podjęte, zanim dojdzie do wydyskutowania tego nowego traktatu - zapowiedziała premier.

- Polska jest aktywna i chce być aktywna w procesie zmian, które muszą nastąpić w Unii Europejskiej, dlatego że Brexit pokazał przede wszystkim, że Europejczycy nie chcą już takiej Unii, jaka była do tej pory - mówiła szefowa rządu.

- Obowiązkiem, odpowiedzialnością polityków, jest wyciągnąć wnioski z tego, co stało się w Wielkiej Brytanii i zaproponować zmiany, które doprowadzą do tego, że Unia będzie inna, będzie bardziej atrakcyjna dla Europy, państw europejskich, będzie bezpieczna i wróci do swoich korzeni - powiedziała Beata Szydło.

Jej zdaniem zmiany powinny spowodować też, że UE będzie Unią solidarną, liczącą się ze zdaniem Europejczyków, że będzie stawiała na podmiotowość państw narodowych. - Te reformy chcemy zaproponować - zadeklarowała premier.

Szydło: przywódcy UE powinni ponieść odpowiedzialność za Brexit

Unię Europejską, instytucje europejskie firmują konkretne osoby, konkretni politycy z imienia i nazwiska; Brexit to także ich odpowiedzialność polityczna - oceniła w poniedziałek premier Beata Szydło.

- Politycy zawsze powinni ponosić odpowiedzialność za swoją działalność, za swoje zobowiązania i ta odpowiedzialność polityczna dotyczy wszystkich, nie tylko polityków, którzy kierują państwami, ale również polityków, którzy kierują instytucjami takimi jak Unia Europejska - powiedziała.

Premier stwierdziła również, że głosy krytyczne wobec "prowadzonej przez aktualnych przywódców UE polityki" pojawiają się nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale "właściwie ze wszystkich państwach członkowskich". - Polityka prowadzona "od kryzysu do kryzysu", a to robili przywódcy europejscy przez ostatnie lata, kiedy każdy kryzys był zamiatany pod dywan, nie wyciągano wniosków, tylko na siłę jeszcze narzucano kolejne ograniczenia państwom narodowym, doprowadziło do tego, co mamy - oceniła.

- Unię Europejską, instytucje europejskie firmują konkretne osoby, konkretni politycy z imienia i nazwiska. Dzisiaj również to jest ich odpowiedzialność polityczna - podsumowała Szydło.

Szefowa polskiego rządu powiedziała, odnosząc się do szczytu Rady Europejskiej w Brukseli, że liczy na to, że wszystkim przywódcom europejskim, którzy będą na szczycie, "starczy odwagi (...), ażeby powiedzieć, że nie zgadzamy się, aby dłużej była prowadzona taka polityka europejska, bo ona doprowadzi do tego, że nie tylko Wielka Brytania opuści UE, ale że cały projekt pt. Unia Europejska będzie po prostu coraz bardziej słaby, będzie się rozpadał". - A to nie jest w interesie Polski, w interesie Europy - dodała.

Według premier, konieczne jest "odbudowanie Unii Europejskiej", które wymaga z kolei dania Europejczykom możliwości decydowania o swoich sprawach. - Musimy Europie i Europejczykom oddać UE - powiedziała Szydło.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (240)