Trwa ładowanie...

Andrzej Seremet przed komisją śledczą ds. Amber Gold

Przed Sejmową Komisją Śledczą ds. Amber Gold zeznania złoży Andrzej Seremet. Od marca 2010 do marca 2016 roku pełnił funkcję Prokuratora Generalnego. Jak działała prokuratura za jego rządów i jak była prowadzona sprawa firmy, która oszukała prawie 19 tysięcy osób? - o to spytają śledczy.

Andrzej Seremet przed komisją śledczą ds. Amber GoldŹródło: Agencja Gazeta, fot: Grzegorz Skowronek
d36xg6e
d36xg6e

- Również będziemy pytali o to, jak wypalił on żelazem patologię z prokuratury gdańskiej. Będziemy pytać jak to zrobił i czy jest zadowolony z efektów - mówiła przewodnicząca komisji poseł Małgorzata Wassermann.

Przewodnicząca komisji nawiązała do słów Andrzeja Seremeta z konferencji prasowej, którą zorganizował w sierpniu 2012 roku, już po wybuchu afery Amber Gold. Zapowiedział wtedy wszczęcie postępowań dyscyplinarnych wobec prokuratorów zajmujących się sprawą spółki.

Z kolei członek komisji Krzysztof Brejza mówi, że będzie chciał uzyskać informacje, które pomogą wyjaśnić, dlaczego pismo szefa Komisji Nadzoru Finansowego, z ostrzeżeniami dotyczącymi Amber Gold z listopada 2011 roku, nie trafiło bezpośrednio do adresata, czyli Andrzeja Seremeta.

Pismo zawierało też krytyczne uwagi dotyczące dwóch postępowań jakie prowadziła Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz oraz prośbę ówczesnego szefa KNF o zmianę prokuratora-referenta, którym była prokurator Barbara Kijanko.

d36xg6e

Dokument trafił do Biura Prokuratora Generalnego, a następnie do departamentu postępowania przygotowawczego. Po wstępnej analizie miał zostać przedstawiony Andrzejowi Seremetowi, ale został wysłany do Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.

Poseł Brejza chce również dowiedzieć się, czy można było przenieść postępowanie do innej prokuratury. - Pytanie, dlaczego rok wcześniej nie przeniósł tego śledztwa do Łodzi, Katowic, Warszawy, czy innej dobrej prokuratury apelacyjnej, gdzie byli specjaliści od przestępczości gospodarczej - mówi poseł Brejza.

Celem Sejmowej Komisji Śledczej jest zbadanie prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold.

Sprawa Amber Gold zaczęła się w grudniu 2009 roku, kiedy Komisja Nadzoru Finansowego wysłała zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez tą spółkę do Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz. Prokuratorem referentem została prokurator Barbara Kijanko. Firma miała inwestować pieniądze klientów w metale szlachetne, takie jak złoto czy platyna. Oferowała lokaty, których oprocentowanie było wyższe od bankowych. W sierpniu 2012 roku ogłosiła likwidację. Oszukała prawie 19 tysięcy osób.

d36xg6e

oprac. Katarzyna Bogdańska

Zobacz także:

d36xg6e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36xg6e
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj