"Amnestyjne" świadectwa dojrzałości dla 53 tys. maturzystów
53 tys. tegorocznych maturzystów objętych tzw. amnestią, może już odbierać świadectwa dojrzałości. W piątek weszła w życie wprowadzająca m.in. amnestię nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów.
Okręgowe komisje egzaminacyjne zaczęły przekazywać dyrektorom szkół "amnestyjne" świadectwa dojrzałości.
W nowelizacji zapisano, że by otrzymać świadectwo dojrzałości, maturzyści z jednego przedmiotu egzaminacyjnego mogą uzyskać mniej niż 30% punktów. Jednocześnie średnia liczba punktów uzyskanych z egzaminów z przedmiotów obowiązkowych musi być wyższa niż 30% możliwych.
Zasada ta obowiązuje nie tylko przyszłych maturzystów, lecz także tych, którzy zdawali egzamin w tym roku oraz w poprzednim. Nie obejmuje jednak ona osób, którym unieważniono egzamin (np. w przypadku stwierdzenia, że zdający ściągał na egzaminie) lub które w ogóle nie stawiły się na egzamin.
Jak poinformowała dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie Anna Frenkiel, w woj. mazowieckim dzięki nowelizacji rozporządzenia dotyczącej oceniania, świadectwa dojrzałości otrzyma 7,2 tys. abiturientów, którzy na maturze nie zdali jednego z egzaminów.
W piątek OKE w Warszawie zaczęła wydawać świadectwa dyrektorom szkół warszawskich oraz z powiatów ościennych. Dyrektorzy pozostałych szkół w województwie mogą odbierać świadectwa w delegaturach mazowieckiego kuratorium oświaty.
W części szkół wyższych są jeszcze miejsca; w uczelniach publicznych w większości na płatnych studiach zaocznych i wieczorowych. Niektóre uczelnie przedłużyły nawet czas przyjęć na studia, zaś w części uczelni niepublicznych trwa jeszcze normalna rekrutacja.
W tym roku w maju do matury przystąpiło ponad 420 tys. maturzystów z prawie 6,5 tys. liceów i techników.
Zależnie od regionu egzaminu dojrzałości nie zdało od 18 do 27% uczniów. Najsłabiej wypadli abiturienci w woj. opolskim (maturę zdało tylko 73,5% z nich) i dolnośląskim (74,9%); najlepiej w woj. małopolskim (82,3%) i łódzkim (81,4%).
60% tegorocznych abiturientów ukończyło licea ogólnokształcące, 22% technika, 17% licea profilowane, 1,5% licea uzupełniające.
Najsłabiej na maturze wypadli abiturienci z liceów uzupełniających po zasadniczych szkołach zawodowych; egzaminy zdało tam tylko 33,9% maturzystów. Najlepiej zaś wypadli abiturienci z liceów ogólnokształcących, egzamin dojrzałości zdało tam 89,6%. W technikach maturę zdało 65,8% abiturientów, a w liceach profilowanych 62%.