Legutko przyjął nagrodę od Orbana. Okrągła suma
Premier Węgier Viktor Orban wręczył w czwartek europosłowi Ryszardowi Legutce (PiS) nagrodę imienia Janosa Hunyadiego oraz 20 tys. euro. Nagroda przyznawana jest przez Fundację na Rzecz Obywatelskich Węgier za "obronę wolności i chrześcijańskich wartości".
Legutko jest profesorem filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim i od 2014 r. współprzewodniczącym Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim. Został nagrodzony za "wieloletnią pracę na rzecz zachowania nadrzędnych tradycji kulturowych Europy i zasad moralnych kultury chrześcijańskiej, często sprzecznej z głównym nurtem europejskiej polityki". Profesor oprócz statuetki odebrał od Victora Orbana także 20 tys. euro.
- Profesor Legutko był jednym z pierwszych myślicieli konserwatywnych, który uznał, że liberalizm działa na podobnej zasadzie jak komunizm. I nie zatrzymywał tej świadomości dla siebie, tworzył środowiska dyskusyjne, z których na początku czerpał Fidesz - powiedział Orban, wręczając nagrodę w Brukseli.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rolnicy sparaliżowali Kraków. "Tu jest Polska, nie Bruksela"
Legutko odebrał nagrodę od Orbana
Orban podkreślił, że choć w latach 90. o tendencjach autokratycznych tkwiących w liberalizmie mówili tylko ludzie odważni, to obecnie w Europie dominują siły konserwatywne. - Suwereniści wysłali kiedyś komunistów na śmietnik historii i to samo zrobią z liberalizmem - oświadczył.
Odbierając wyróżnienie, Legutko powiedział, że "europejskie wartości i wolność są dziś zagrożone i wymagają obrony". - Jednocześnie – co stanowi swego rodzaju paradoks – niewiele innych słów gości dzisiaj tak często na ustach wszystkich i wydaje się otoczonych taką czcią jak nigdy dotąd w naszej historii - dodał.
Nagroda im. Janosa Hunyadyego
Międzynarodowa nagroda imienia Janosa Hunyadyego przyznawana jest od 2023 roku przez Fundację Obywatelskich Węgier ku czci węgierskiego bohatera, magnata, wojewody siedmiogrodzkiego oraz dowódcy madziarskich wojsk, który w 1456 roku w bitwie pod Belgradem rozgromił tureckie wojska, zmieniając losy nie tylko Węgier, ale i dużej części Europy.
Czytaj także:
Źródło: Gazeta Wyborcza/pap