Trwa ładowanie...

Życie zaczęło się na Marsie, a nie na Ziemi

Bardziej prawdopodobne jest, że pierwsze formy życia pojawiły się na Marsie, a nie na Ziemi. Na naszą planetę miały trafić z Marsa wraz z meteorytami, w formie bakterii - podaje "Rzeczpospolita".

Życie zaczęło się na Marsie, a nie na ZiemiŹródło: AFP, fot: NASA
d3ofvhk
d3ofvhk

Jak twierdzi profesor Steven Brenner, niezbędne do powstania życia elementy były obecne na Marsie wtedy, gdy jeszcze nie było ich na Ziemi. Zdaniem wybitnego naukowca, o powstaniu życia na Marsie przekonują wyniki badań chemicznych składników jego powierzchni.

- Do powstania wczesnego życia niezbędny jest molibden w postaci silnie utlenionej. A ta forma molibdenu nie była obecna na Ziemi, kiedy życie miało powstać jakieś 3 mld lat temu, bo na naszej planecie było niewiele tlenu. Ale za to na Marsie był - argumentuje prof. Benner. - To dowód na to, że powstanie życia na Czerwonej Planecie i zawleczenie go tu na jakimś meteorycie było znacznie bardziej prawdopodobne niż uruchomienie tego procesu na Ziemi.

Kolejna kluczowa kwestia dotyczy wody. Powszechnie wiadomo, że jest ona niezbędna do powstania życia. Nie może jej być jednak w nadmiarze, jak to było na powierzchni Ziemi, w przeciwieństwie do Marsa. To drugi argument przemawiający za Marsem jako miejscem narodzin życia.

d3ofvhk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ofvhk
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj