Zwolnienie z ćwiczeń wojskowych. Kto nie otrzyma powołania?
Projekt rozporządzenia dotyczącego liczby osób powołanych na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe odbił się szerokim echem w opinii publicznej. Jak wskazuje MON, wezwania do jednostek może otrzymać nawet 200 tysięcy rezerwistów - również ci, którzy nie mają doświadczenia w armii. Kogo nie dotyczą powołania? Niektóre grupy są wyłączone z obowiązku szkoleń.
Kwestię udziału w obowiązkowych ćwiczeniach wojskowych żołnierzy rezerwy pasywnej reguluje Ustawa z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny. Zgodne z jej przepisami "pełnienie służby przez żołnierzy pasywnej rezerwy, (...), polega na odbywaniu ćwiczeń wojskowych".
Wezwanie na ćwiczenia wojskowe 2022. Kto nie zostanie powołany?
Powołani na ćwiczenia mogą zostać wszyscy rezerwiści, którzy na komisji wojskowej otrzymali najwyższą kategorię A, z wyłączeniem osób zwolnionych z pełnienia służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny oraz:
- osób prowadzących własną kampanię wyborczą w przypadku kandydowania do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Parlamentu Europejskiego lub organów samorządu terytorialnego (w czasie jej trwania),
- sprawujących urząd posła albo senatora (także w Parlamencie Europejskim) - w czasie trwania kadencji,
- osób, które pełnią funkcję w organach jednostek samorządu terytorialnego albo sprawują mandat radnego,
- osób sprawujących kierownicze stanowiska w urzędach administracji rządowej,
- osób, które odbyły służbę zastępczą lub zostały przeznaczone do tejże.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szczególne warunki powołania na ćwiczenia wojskowe dotyczą księży. Zgodnie z art. 253 ustawy o obronie Ojczyzny "duchowni, z wyjątkiem wybieranych na określoną kadencję, oraz członkowie zakonów mogą być powoływani do odbywania ćwiczeń wojskowych tylko w celu przeszkolenia do pełnienia funkcji kapelana wojskowego, za zgodą właściwego przełożonego kościelnego". Z obowiązku odbycia ćwiczeń w jednostkach wojskowych nie zwalnia wyższe wykształcenie.
Zwolnienie lekarskie z obowiązku odbycia ćwiczeń wojskowych
Po otrzymaniu decyzji o powołaniu na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe, rezerwistom przysługuje 14 dni na odwołanie na zasadach określonych w Kodeksie Postępowania Administracyjnego. Dokumenty należy złożyć u szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji, który wydał decyzję o powołaniu. Argumentami, które mogą zostać zastosowane w odwołaniu, są ważne powody osobiste lub zdrowotne. Co ważne, złożenie odpowiednich pism nie wstrzymuje decyzji o powołaniu na ćwiczenia wojskowe.
Jak wskazują eksperci, z ćwiczeń wojskowych — w szczególnych wypadkach — mogą zostać zwolnione osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich. W tym przypadku wezwanie do jednostki ulega jednak zawieszeniu - po zakończeniu okresu zwolnienia żołnierz rezerwy powinien przedstawić odpowiednią dokumentację medyczną oraz zgłosić chęć odbycia ćwiczeń w innym terminie.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.