Trwa ładowanie...
d2pvyrz
d2pvyrz
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi przyjedzie w sierpniu do Polski

W drugiej połowie sierpnia 2012 roku przyjedzie do Polski zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi, patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. Hierarcha przyjął zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce, wystosowane przez metropolitę Warszawy i całej Polski Sawę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2pvyrz

Informację o planowanej wizycie w Polsce metropolity Cyryla potwierdził ks. Henryk Paprocki, rzecznik prasowy Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Zaznaczył jednocześnie, że na szczegóły wizyty jest jeszcze za wcześnie.

Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi przyjął zaproszenie, wizyta potrwa cztery dni, a rozpocznie się 16 sierpnia. Oznacza to, że najprawdopodobniej głównym jej punktem będzie udział w uroczystościach Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce (Podlaskie), w najważniejszym w kraju prawosławnym sanktuarium. Główne obchody planowane są 19 sierpnia.

W tym roku w uroczystościach wziął udział prezydent RP Bronisław Komorowski.

d2pvyrz

Jeśli nic nie pokrzyżuje planów, to będzie to pierwsza w historii wizyta patriarchy Moskwy i całej Rusi w Polsce. Ksiądz Paprocki powiedział, że jeszcze jako metropolita smoleński, obecny patriarcha Cyryl był w Polsce kilka razy; w w 2004 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

- Wizyta patriarchy Cyryla wpisuje się w szereg wizyt głów kościołów lokalnych. Jest to manifestacja jedności prawosławia - dodał ks. Paprocki. Pytany o znaczenie rosyjskiego patriarchatu w prawosławiu odpowiedział, że wszystkie kościoły lokalne są sobie równe, "wszystkie mają ten sam głos i te same prawa".

Metropolita Cyryl (Włodzimierz Michajłowicz Gundiajew) urodził się 20 listopada 1946 roku w ówczesnym Leningradzie. Po ukończeniu szkoły średniej studiował w seminarium duchownym, a następnie w tamtejszej Akademii Duchownej.

W roku 1970 ukończył studia i uzyskał tytuł kandydata nauk teologicznych. W roku 1969 wstąpił do klasztoru, a w roku 1971 został przedstawicielem Patriarchatu Moskiewskiego przy Światowej Radzie Kościołów. W latach 1974-1984 archimandryta Cyryl był rektorem Seminarium i Akademii Duchownej w Leningradzie. W 1976 roku został biskupem, a w roku 1977 arcybiskupem.

d2pvyrz

W 1984 r. abp Cyryl objął katedrę smoleńską i wiaziemską, a w roku 1988 - smoleńską i kaliningradzką. W roku 1989 arcybiskup Cyryl zaczął kierować Wydziałem Zagranicznym Patriarchatu Moskiewskiego i został stałym członkiem Synodu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. W 1991 roku abp Cyryl otrzymał godność metropolity.

W styczniu 2009 roku Sobór Lokalny Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego wybrał metropolitę Cyryla na patriarchę moskiewskiego i całej Rusi.

d2pvyrz

Podziel się opinią

Share

d2pvyrz

d2pvyrz
Więcej tematów