Trwa ładowanie...
d17vahn
solidarność
15-06-2005 21:50

Związkowcy urażeni strzelaniem do tarczy z Papieżem

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" uznała, że strzelanie do tarczy z wizerunkiem śp. Jana Pawła II przez członków bractwa kurkowego z Rawicza (Wielkopolskie) narusza uczucia religijne członków związku i powinno być ścigane.

d17vahn
d17vahn

W wydanym w tej sprawie stanowisku władze związku napisały, że z oburzeniem przyjęły informację o działaniach Bractwa Kurkowego z Rawicza z maja 2005 r., które "za główną atrakcję turnieju strzeleckiego przyjęło strzelanie do tarczy z wizerunkiem śp. Jana Pawła II".

"Bez względu na intencje uczestników, ich zachowanie, 'cel' i napis, jaki umieścili pod wizerunkiem papieża 'Nie lękajcie się', obrażają nasze uczucia religijne i świadczą o braku szacunku dla tych wszystkich, którym osoba Ojca Świętego była i jest szczególnie bliska" - napisano w stanowisku.

Według KK, wydarzenie, jakie miało miejsce w Rawiczu, "jest przejawem chuligańskiego wybryku i jako takie powinno stać się obiektem zainteresowania organów ścigania"

Zdaniem związkowców, "inicjatywy braci kurkowych z Rawicza, którzy strzelają do wizerunków Wielkich Polaków, nie mają nic wspólnego ze szczytnymi tradycjami i ideałami bractw kurkowych w Polsce, które ujęte są w słowa: 'Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie'".

d17vahn

KK zwróciła się do wszystkich bractw kurkowych w Polsce o potępienie "tych skandalicznych zachowań".

Policja w Rawiczu pod nadzorem prokuratury wyjaśnia, czy strzelanie członków miejscowego bractwa kurkowego do tarczy z wizerunkiem Jana Pawła II naruszyło przepisy kodeksu karnego mówiące o obrazie uczuć religijnych innych osób.

Pod koniec maja rawiccy strzelcy rywalizowali o tytuł tegorocznego króla kurkowego. Strzały oddawano do tarczy z wizerunkiem papieża, w której dolnej części widniały słowa "Nie lękajcie się". Współorganizatorem zawodów był burmistrz Rawicza, Tadeusz Pawłowski. Burmistrz tłumaczy, że strzelanie do tarczy z papieżem "było w pewnym stopniu kontrowersyjne, szczególnie dla osób spoza środowiska brackiego". We wtorkowej rozmowie z Polską Agencją Prasową powiedział, że bracia nie strzelają do wizerunków.

Tarcza jest wotum strzeleckim i ma inne przeznaczenie, niż wydaje się to komuś z zewnątrz. Tarcza jest wotum dla zwycięzcy strzelania - powiedział.

d17vahn

Tarczę namalował artysta plastyk Jacek Jarczewski z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, członek rawickiego bractwa. Na stronie internetowej bractwa można przeczytać, że "artysta postanowił uczcić pamięć Wielkiego Polaka, umieszczając jego wizerunek na obrazie tarczowym".

Za obrazę uczuć religijnych innych osób przez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej lub miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania obrzędów religijnych grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat.

d17vahn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17vahn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj