Trwa ładowanie...
d1vh9d0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zraniona nożem kandydatka została burmistrzem Kolonii

Bezpartyjna kandydatka Henriette Reker, poważnie zraniona nożem przez zamachowca w przeddzień wyborów, wygrała w pierwszej turze wybory na burmistrza Kolonii. Jej współpracownicy zapewniają, że po zakończeniu leczenia Reker obejmie stanowisko.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zraniona nożem kandydatka została burmistrzem Kolonii
(PAP/EPA, Fot: BORIS ROESSLER)
d1vh9d0

Popierana przez CDU, Zielonych i FDP Reker uzyskała niemal 53 proc. głosów.

58-letnia kobieta, pchnięta nożem w szyję, znajduje się na oddziale intensywnej terapii w jednym z kolońskich szpitali. Lekarze twierdzą, że jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Po operacji pacjentka jest w śpiączce farmakologicznej, co ma przyspieszyć proces rekonwalescencji. Ofiara zamachu chciała oddać głos w szpitalu, jednak okazało się to niemożliwe - podały niemieckie media.

Do zamachu doszło w sobotę na jednym z placów w Kolonii, na którym odbywał się jarmark. 44-letni mężczyzna zaatakował Reker nożem przy stoisku CDU. Zadał kobiecie cios w szyję; ostrze uszkodziło tchawicę i przełyk. Sprawca ranił jeszcze cztery inne osoby zanim został obezwładniony przez policjanta w cywilu.

d1vh9d0

Reker jest obecnie urzędniczką władz miejskich odpowiedzialną za rozlokowanie i zakwaterowanie uchodźców. W kampanii wyborczej opowiadała się za integracją azylantów.

Z pierwszych przesłuchań wynika, że motywem działania zamachowca była wrogość wobec cudzoziemców. Jak twierdzi prasa, w latach 90. Ub. wieku mężczyzna utrzymywał kontakty z organizacjami skrajnie prawicowymi. Sprawca, z zawodu malarz i lakiernik, był od wielu lat bezrobotny; pobierał zasiłek dla osób bez pracy. Nie był notowanych w policyjnych kronikach, był natomiast autorem antyimigranckich hejtów w internecie.

Psycholog uznał sprawcę zamachu za w pełni poczytalnego. Po przedstawieniu mu zarzutów został przewieziony do aresztu.

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere powiedział, że zamach jest dowodem niebezpiecznej radykalizacji dyskusji o polityce migracyjnej. Podkreślił, że w porównaniu z rokiem ubiegłym liczba ataków na ośrodki dla uchodźców uległa potrojeniu. - To straszne, nienawiść tworzy klimat dla takich zamachów - dodał de Maiziere.

d1vh9d0

Podziel się opinią

Share

d1vh9d0

d1vh9d0
Więcej tematów