Zostały już ostatnie godziny. Ostatni dzwonek dla wielu głosujących
W czwartek 12 października mija termin, w którym można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania lub zmieniać miejsce głosowania. Zostały ostatnie godziny.
12.10.2023 | aktual.: 12.10.2023 11:49
Wyborca, który nie wie, gdzie jest zapisany do spisu wyborców, może sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców, poprzez stronę gov.pl (w zakładce "twoje dane"). Wyborca znajdzie tam informacje o swoich prawach wyborczych oraz miejscu, okręgu i obwodzie głosowania. Sprawdzi też swoje dane przechowywane w rejestrze.
Zmiana miejsca głosowania
Wyborca, który w czasie wyborów będzie przebywał poza miejscem zamieszkania, może głosować w miejscu chwilowego pobytu, jeżeli do czwartku 12 października złoży wniosek o zmianę miejsca głosowania.
Wniosek może zostać złożony na piśmie z własnoręcznym podpisem do urzędu gminy, na obszarze której wyborca będzie przebywać w dniu wyborów lub w postaci elektronicznej przez stronę internetową www.gov.pl/web/gov/zmien-miejsce-glosowania. Wyborca, który zmienił miejsce głosowania, zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców, w którym był ujęty.
Głosowanie za pomocą zaświadczenia o prawie do głosowania
W celu zagłosowania poza miejscem zamieszkania wyborca może pobrać certyfikat prawa głosu. Z takim zaświadczeniem można głosować - w wyborach i referendum - w dowolnej okręgowej komisji wyborczej w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania z własnym podpisem można złożyć do 12 października w dowolnym urzędzie gminy.
Wyborca, któremu wydano świadectwo prawa do głosowania, zostaje usunięty z rejestru wyborców, w którym był wcześniej umieszczony. Należy zachować szczególną ostrożność, aby nie utracić zaświadczenia. W przypadku utraty takiego świadectwa, niezależnie od przyczyny, nie będzie można uzyskać kolejnego świadectwa ani wziąć udziału w głosowaniu w okręgu wyborczym właściwym dla miejsca zamieszkania.
Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do godz. 21. Tego samego dnia odbędzie się referendum ogólnokrajowe. Głosowanie będzie odbywało się w tych samych lokalach wyborczych, przy użyciu jednej urny