Został postrzelony na planie filmu Patryka Vegi. Reżyser wpłacił 100 tys. na jego leczenie
Operator filmowy Petro Aleksowski został postrzelony na planie filmu Patryka Vegi. Do tej pory nie wiadomo, jak doszło do tego, że aktor, w którego wcielił się weteran GROM, użył prawdziwej broni i ostrej amunicji. Vega wpłacił 100 tys. na jego leczenie. - Nie wiem, czy robi to z potrzeby serca, czy z powodu tego, że w razie procesu będzie jedną ze stron i chce się w ten sposób zabezpieczyć - mówi Wirtualnej Polsce Aleksowski.
Minął niedawno rok od czasu, gdy na planie filmu Patryka Vegi został pan postrzelony w nogę przez weterana GROM. Nadal trwa leczenie?
Co kilka tygodni mam kolejne badania. Za kilka dni tomograf, który wykaże, w jakim stanie jest strzaskana kość udowa. Nerwy w stopie są uszkodzone i nie wiadomo, czy sprawność wróci. Niemal codziennie mam rehabilitację.
Ile to jeszcze potrwa?
Lekarze mówią, że żołnierze, którzy zostali ranni na przykład w Afganistanie, dochodzą do zdrowia 5-10 lat. Mnie postrzelono z takiej samej broni, więc jeszcze kilka lat leczenia przede mną. Nie wiadomo, ile dokładnie i ile będzie kosztowało.
Musi pan płacić za leczenie?
Za samo leczenie nie. Ale już rehabilitacja jest w pełni płatna. Ile kosztuje? Miesięcznie około pięciu tysięcy złotych. Do tego jeszcze wydatki na codzienne dojazdy na rehabilitację - mieszkam 30 km od Warszawy - czy specjalne buty, bo stopa jest bardzo spuchnięta. W sumie jakieś sześć tysięcy.
Może pan pracować?
Kondycyjnie nie jestem w złej formie. Ale dzień na planie filmowym trwa 12 godzin, a ja nie jestem w stanie tyle wytrzymać. Dałbym radę może cztery godziny. Potem dwie muszę leżeć. ZUS orzekł całkowitą niezdolność do pracy. Jeśli podejmę pracę, stracę świadczenie z ZUS i nie będę miał czasu na rehabilitację, więc i na poprawę sprawności nogi.
Rozmawiałam z Patrykiem Vegą. Przyznał, że przekazał panu na leczenie 100 tys. zł i chce dalej pomagać. A co z producentem filmu?
Rzeczywiście Patryk jako jedyny mi pomógł i wpłacił pieniądze. Proponował kolejne, ale mam jeszcze środki z pierwszej wpłaty i na razie odmówiłem. Nie wiem, czy robi to z potrzeby serca, z powodu tego, że od dawna się znany i jesteśmy kolegami, czy też z powodu tego, że w razie procesu będzie jedną ze stron i chce się w ten sposób zabezpieczyć. Ani producent filmu, ani właściciel firmy, która robiła tę produkcję, nie pomogli. Jeden z nich pojawił się w moim domu i stwierdził, że nie da mi pomocy finansowej i bardzo mi współczuje. Na szczęście otrzymuję wsparcie z 1 procenta, ludzie pomagają na wiele sposobów.
A ubezpieczenie firmy odpowiedzialnej za film?
Okazało się, że ubezpieczenie nie obejmuje… postrzału. Nikt z organizatorów produkcji filmu nie przewidział, że jeśli na planie ktoś będzie strzelał, to ktoś inny może zostać ranny. Teraz chcę tylko wyzdrowieć. Mój 8-letni synek cierpi, bo nie ma aktywnego ojca. Ludzie winni zdarzenia zepsuli radość dzieciństwa mojemu dziecku. Synek cały czas chce grać w piłkę, czy iść na basen. Ten wypadek, ten postrzał to dramat mojej rodziny, nie tylko mój.
Operator filmowy Petro Aleksowski został postrzelony na planie filmu Patryka Vegi "Czerwony punkt", w którym główną rolę zagrał Ewan McGregor. Był to materiał reklamowy dla serwisu Showmax. Do tragedii doszło 21 grudnia 2016 r. Scenariusz zakładał, że napastnik z pokładu helikoptera celuje karabinem w obiektyw kamery i strzela.
Aleksowski filmował to stojąc na specjalnym podnośniku. To w niego celował aktor, którym był były żołnierz jednostki specjalnej GROM. Zamiast atrapy miał jednak prawdziwy karabin i ostrą amunicję. Użył wykonanego domową metodą pocisku dum-dum, który rozrywa się w ciele postrzelonego i powoduje dużo większe obrażenia niż tradycyjny pocisk. Prokuratura w Warszawie prowadzi śledztwo w tej sprawie. Śledczy ustalają, jak doszło do tego, że użyto ostrej amunicji. Operator napisał list do Andrzeja Dudy, ale prezydent nie zdecydował się pomóc.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także: Marek Jurek: chwytanie się przez opozycję Tuska jest jak chwytanie się słabej gałązki