ŚwiatZorze polarne w Europie Środkowej

Zorze polarne w Europie Środkowej

Mieszkańcy Europy Środkowej mogli w nocy obserwować niecodzienne dla ich szerokości geograficznej zjawisko - zorze polarne zabarwiły niebo
na czerwono i zielono.

Zorze polarne w Europie Środkowej
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

14.01.2017 20:19

W Niemczech kolorowe niebo - "zielone łuki świetlne" i "pomarańczowo-czerwone refleksy", jak opisują to obserwatorzy - było lepiej widoczne na północy, ponieważ w południowych regionach wystąpiło duże zachmurzenie. Zorze mogą się pojawić w Europie Środkowej także w nadchodzących nocach. Zorze polarne zaobserwowano nawet w Słowenii, co jest tam ogromną rzadkością.

Zorza polarna, to świecenie górnych warstw atmosfery ziemskiej charakterystyczne dla obszarów arktycznych i antarktycznych. Powstaje w wyniku oddziaływania z atmosferą ziemską schwytanych przez ziemskie pole magnetyczne prędkich elektronów i protonów emitowanych przez Słońce. Istnieje związek między występowaniem zórz polarnych a aktywnością Słońca i aktywnością geomagnetyczną. Zorzom polarnym towarzyszą również zaburzenia jonosferyczne; silna jonizacja podczas występowania zorzy polarnej powoduje zaburzenia w rozchodzeniu się fal radiowych.

Źródło artykułu:PAP
Komentarze (0)