Zobacz, kto przyjedzie do Wrocławia
W dniach 7-8 października Wrocław będzie gospodarzem międzynarodowego spotkania, podczas którego będą dyskutowane problemy, kierunki współpracy transatlantyckiej, związane z bezpieczeństwem transatlantyckim, prawami człowieka, innowacjami w gospodarce.
W spotkaniu m.in. wezmą udział:
BRONISŁAW KOMOROWSKI (ur. 1952). Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. Od lat 70. działacz opozycji antykomunistycznej i ruchu harcerskiego. Od 1989 roku w służbie państwowej. M.in. jako wiceminister i minister Obrony Narodowej. W latach 1991-2010 poseł na Sejm RP. Przewodniczący sejmowych komisji Obrony i Spraw Zagranicznych. Były członek Unii Wolności, Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego i Platformy Obywatelskiej. Wygrał wybory prezydenckie 4 lipca 2010 r. Objął urząd składając przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym 6 sierpnia 2010 r.
ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI(urodził się w 1954 w Białogardzie (woj. koszalińskie, obecnie zachodniopomorskie). ) – Prezydent RP w latach 1995- 2005. Z zawodu dziennikarz, polski polityk. Zwolennik przystąpienia Polski do Unii Europejskiej - uzyskanego ostatecznie 1 maja 2004 r. Rzecznik współpracy regionalnej Europy Środkowej i Wschodniej. Autor inicjatyw służących pojednaniu: polsko-niemieckiemu, polsko-ukraińskiemu, m.in. "Deklaracja o pojednaniu", polsko-żydowskiemu, m.in. powołanie i patronat nad Programem Oświęcimskim. Kawaler Orderu Orła Białego. Uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Laureat Nagrody Kisiela w 1993 i Człowiek Roku 1993 według tygodnika Wprost.
JAVIER SOLANA (ur. 1942) - Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa 1999-2009. Hiszpański polityk, naukowiec, były Sekretarz Generalny NATO, trzykrotny minister hiszpańskiego Rządu. Pochodzi ze znanej hiszpańskiej rodziny o bogatych tradycjach intelektualnych, demokratycznych i europejskich. Jego wujem był Salvador de Madariaga, jeden z ojców założycieli europejskiej integracji. W 2004 r. jako szef unijnej dyplomacji pośredniczył w rozmowach okrągłego stołu pomarańczowej opozycji z reżimem Kuczmy na Ukrainie. W 2007 r. Javier Solana odebrał niemiecką nagrodę Karola Wielkiego, przyznawaną za zasługi na rzecz jedności europejskiej.
ADMIRAŁ JAMES G. STAVRIDIS(urodził się w 1955 r. na południu Florydy) - Naczelny Dowódca Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie. W roku 1976 ukończył z wyróżnieniem Akademię Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Od 2002-2004 dowodził grupą bojową Enterprise Carrier prowadzącą działania bojowe w Zatoce Perskiej. Od 2006-2009 dowodził US Southern Command w Miami, koncentrującego się na Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Wielokrotnie odznaczony za zasługi dla Stanów Zjednoczonych. Dowodzi również Dowództwem Europejskim Stanów Zjednoczonych – jedno z połączonych dowództw Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, stacjonujące w Stuttgarcie.
ISAAC GETZ- Profesor Zarządzania Ideami i Innowacjami w Europejskiej Szkole Zarządzania ESCP. Jest absolwentem informatyki, następnie uzyskał mgr z nauk o zarządzaniu, doktorat z psychologii i zrobił habilitację z zarządzania. Prowadzi badania i publikuje swoje rozważania na tematy związane z innowacjami, zarządzaniem, jakością firm, wizją i rozwojem. W 2009 r. był współautorem książki na temat wolności w firmie - jak bez ponoszenia żadnych kosztów doprowadzić swoją firmę do zwiększenia wydajności, zysków i wzrostu. Oferuje dogłębną analizę światowej klasy firm innowacyjnych i pokazuje "ukryte" zasady, które pozwolą zbudować własne światowej klasy systemy innowacji.
[
MACIEJ WITUCKI (ur. 1967), Prezes zarządu Telekomunikacji Polskiej od 2006 roku. W marcu 2009 roku Rada Nadzorcza TP powołała go na kolejną 3-letnią kadencję. Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej. Specjalizował się w logistyce i systemach wspomagania decyzji. Ukończył studia podyplomowe w dziedzinie zarządzania systemami przemysłowymi w Ecole Centrale w Paryżu. Karierę zawodową rozpoczął w Banku Cetelem (Grupa Paribas) – najpierw we Francji, gdzie współtworzył biznesplan ekspansji na polski rynek spółki-córki, a następnie w Polsce, będąc członkiem zarządu Cetelem Polska. W 2001 r. został członkiem, a później w 2005 r. prezesem zarządu Lukas Banku (Grupa Crédit Agricole). Pełni funkcję przewodniczącego Rady Programowej Polskiego Forum Obywatelskiego, które inicjuje dyskusje o kierunkach rozwoju Polski w obszarze
gospodarki, polityki, nauki, edukacji oraz tożsamości Polaków. Od 2009 r. członek Rady Dyrektorów Atlantic Council of the United States, czołowego amerykańskiego think tanku, zajmującego się inicjowaniem publicznych debat na temat polityki międzynarodowej. Jest także członkiem Rady Fundacji Centrum im. prof. Bronisława Geremka. Działa w organizacjach branżowych będąc m.in. członkiem Rady Fundacji Wspierania Rozwoju Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych oraz członkiem Zarządu PKPP Lewiatan. ]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/25449/maciej_witucki550.jpeg', 550, 400) )
ALEKSANDER SMOLAR (ur. 1940) – Prezes Fundacji im. Stefana Batorego od 1990 roku; politolog, publicysta; prominent Unii Wolności. Studiował socjologię i ekonomię na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1971-1989 na emigracji politycznej we Włoszech, Wielkiej Brytanii i we Francji. 1989-1990 doradca ds. politycznych premiera
Tadeusza Mazowieckiego. Doradca ds. polityki zagranicznej premier Hanny Suchockiej. Członek International Forum Research Council w Waszyngtonie. Pracownik naukowy francuskiego Krajowego Centrum Badań Naukowych (CNRS).
NICK WITNEY - Starszy doradca ds. polityki, Europejska Rada Stosunków Międzynarodowych; były prezes Europejskiej Agencja Obrony, Europejska Rada ds. Relacji Zagranicznych. Jest pierwszym prezesem Europejskiej Agencji Obrony (2004 r.), w celu podniesienia jakości europejskich zdolności obronnych. Witney przeniósł się do pracy w Agencji z brytyjskiego Ministerstwa Obrony, gdzie sprawował funkcję Dyrektora Generalnego ds. międzynarodowej polityki bezpieczeństwa.
JERZY BUZEK (ur. 1940) Wywodzi się z ewangelickiej rodziny ze Śląska Cieszyńskiego. – Przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Polityk, profesor nauk technicznych. Premier rządu koalicji AWS-UW w latach 1997-2001. Był drugim w dziejach Polski ewangelikiem na stanowisku premiera rządu, po Felicjanie Sławoju Składkowskim, a także jedynym premierem w III RP rządzącym przez pełną czteroletnią kadencję parlamentu. W 2004 roku został wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego, a od lipca 2009 roku pełni funkcję Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.
STANISŁAW KOZIEJ (ur. 1943) – generał brygady Wojska Polskiego, teoretyk wojskowości, profesor, były wiceminister obrony narodowej, od 2010 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Jeden z autorów polskiej doktryny obronnej lat 90., główny autor Planu obrony Rzeczypospolitej Polskiej, Strategii obronności Rzeczypospolitej Polskiej oraz Polityczno-Strategicznej Dyrektywy Obronnej.
NORMAN DAVIES (ur. 1939) – Profesor Uniwersytetu Londyńskiego, brytyjski historyk. Profesor historii, pisarz. Wydał m.in. A History of Poland (1981), która w Polsce stała się absolutnym bestsellerem (Boże igrzysko. Historia Polski, 1989-1991), Mikrosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego. Wrocław * Breslau * Vratislavia. Jest członkiem The British Academy i członkiem korespondentem Akademii Umiejętności w Krakowie. Współpracował m.in. z "The Times".
RAFAŁ DUTKIEWICZ (ur. 1959) – polski przedsiębiorca i samorządowiec. Od 2002 prezydent Wrocławia. Z wykształcenia matematyk (Politechnika Wrocławska) i logik (Katolicki Uniwersytet Lubelski). W okresie stanu wojennego działał w podziemnych strukturach "Solidarności" we Wrocławiu. Za jego prezydentury do Wrocławia przeniósł się z Cieszyna Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty, ustanowiono Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus oraz Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius, reaktywowano też festiwal Jazz Nad Odrą. Miasto otrzymało status miasta-gospodarza piłkarskich mistrzostw Europy w 2012. Współzałożyciel oraz pierwszy przewodniczący (do 2009) Ruchu Obywatelskiego "Polska XXI".