Trwa ładowanie...
d131ngt

ZNP potwierdza: będzie strajk. "Nauczyciele odejdą od tablic"

Związek Nauczycielstwa Polskiego podjął decyzję w sprawie strajku przeciwko wprowadzeniu reformy edukacji. Został zaplanowany na 31 marca. - To jeden dzień, w którym nauczyciele odejdą od tablic - mówi Wirtualnej Polsce prezes ZNP Sławomir Broniarz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ZNP potwierdza: będzie strajk. "Nauczyciele odejdą od tablic"
(PAP, Fot: Rafał Guz)
d131ngt

W swoich postulatach ZNP domaga się m.in. zagwarantowania miejsc pracy dla nauczycieli i obsługi do 2022 roku, wzrostu o 10 proc. wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli oraz gwarancji niedokonywania niekorzystnych dla pracowników zmian warunków.

ZNP nie poda listy szkół, których pracownicy przyłączą się do strajku generalnego. Dlaczego? - Z bardzo prostej przyczyny: jesteśmy obiektem ogromnej nagonki ze strony zarówno kuratorów, jak i "Solidarności". Dlatego podjęliśmy decyzję, że jeśli będziemy informować o strajku, to bez podawania rejonów i okręgów. Nie chcemy, by kuratorzy podejmowali działania represyjne wobec nas - mówi Sławomir Broniarz. - Już teraz zwolennicy strajku spotykają się z takimi reakcjami. Nie tylko nauczyciele, ale także dyrektorzy i rodzice, którzy są w to zaangażowani. W szkołach, w których odbędzie się protest rodziców, już trwają rozmowy kuratorów z dyrektorami. Chcą zdobyć informacje i upewnić się, że dyrektorzy placówek nie są zwolennikami tej akcji i nie będą jej wspierać - dodaje.

Zwolennicy strajku zastraszani?

d131ngt

To nie pierwszy raz, kiedy MEN poprzez kuratoria chce wpłynąć na szkoły. Pod koniec lutego Wirtualna Polska dotarła do treści listów, które zostały rozesłane do placówek. W dokumencie czytamy, że "za nielegalne należy uznać spory o charakterze politycznym, zmierzające do wywarcia presji na organy władzy i administracji rządowej lub samorządowej". O sprawie pisaliśmy TUTAJ.

- Ten list miał wywrzeć określony skutek i nie ulega wątpliwości, że cel w dużej mierze został osiągnięty. Dostaliśmy od jednego z dyrektorów z Wielkopolski list, w którym informuje nas, że po przeczytaniu wiadomości od kuratora czuje się zastraszony i jest przekonany, że takie właśnie wrażenie miał wywołać list - mówił Wirtualnej Polsce prezes ZNP.

Rodzice pod MEN

We wtorek o godz. 17.30 przed gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej zbiorą się rodzice, którzy nie chcą wprowadzenia zmian Zalewskiej. Przedstawią swój najważniejszy postulat: natychmiastowe zatrzymanie wprowadzenia reformy edukacji. "Czekamy na to, że wreszcie ktoś poważnie potraktuje głos rodziców. Zechce nas wysłuchać, zrozumieć nasze argumenty i zatrzymać to szaleństwo, które się wiąże z wprowadzaniem reformy" - mówi Dorota Łoboda z ruchu "Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji".

Pikieta poprzedzi strajk rodziców, który będzie polegał na nieposłaniu dziecka do szkoły. Został zaplanowany na 10 marca.

d131ngt

Podziel się opinią

Share

d131ngt

d131ngt
Więcej tematów