Ukraina ogłasza sukces. Celne uderzenie w zgrupowanie Rosjan [RELACJA NA ŻYWO]
Wojna w Ukrainie trwa już 307 dni. Ukraiński Sztab Generalny pochwalił się kolejnym sukcesem. "Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły w niedzielę atak na zgrupowanie rosyjskich wojsk w Nowobilozerce w obwodzie zaporoskim. W efekcie 100 okupantów, w tym 15 funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), zginęło bądź zostało rannych" - czytamy w komunikacie opublikowanym we wtorek. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Władimir Putin podpisał dekret o krokach odwetowych na wprowadzenie limitu cen ropy rosyjskiej. Zgodnie z dokumentem wymierzonym w Zachód, Rosja zabrania dostaw ropy i produktów naftowych podmiotom zagranicznym, jeśli kontrakt zakłada limit cen.
- Były szef wywiadu Finlandii, generał Pekka Toveri uważa, że Federacja Rosyjska szykuje się na "duże, poważne natarcie" w Ukrainę. Putin planuje taką akcję najprawdopodobniej na wiosnę.
- W armii okupacyjnej nastąpiła kolejna rotacja w naczelnym dowództwie. Generał pułkownik Siergiej Kuzowlew został usunięty ze stanowiska dowódcy wojsk Zachodniego Okręgu Wojskowego. Udało mu się utrzymać na tym stanowisku zaledwie około miesiąca.
- Liczba obcokrajowców odwiedzających Rosję w ramach zorganizowanych wycieczek spadła w 2022 roku o ponad 90 proc. "Międzynarodowa izolacja kraju w związku z inwazją na Ukrainę sprawiła, że większość podróżnych trzyma się od Rosji z daleka" - ocenia rosyjski dziennik "Kommiersant".
Ukraińska samobieżna armotohaubica Krab zniszczona w Donbasie.
Wojska rosyjskie ostrzelały we wtorek oddział położniczy szpitala w Chersoniu, gdzie wcześniej tego dnia urodziło się dwoje dzieci - poinformował współpracownik prezydenta Ukrainy, Kyryło Tymoszenko. Nazwał on "cudem" to, że ostrzał nie spowodował ofiar.
Tymoszenko, który jest wiceszefem biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego poinformował o ataku na serwisie Telegram. "Ostrzelano miejsce, gdzie dziś urodziło się dwoje dzieci. Przed atakiem lekarze zdążyli zakończyć cesarskie cięcie" - napisał wiceszef kancelarii prezydenta. Zamieścił zdjęcia, na których widać wybite okna, zniszczenia ścian i dachu
87 proc. Ukraińców nie chce przywrócenia Związku Radzieckiego. “Za” jest tylko 3 proc. z nich. 10 proc. zaznaczyło odpowiedź “tak, ale rozumiem, że w obecnych warunkach to nierealne” - wynika z sondażu Centrum im. Razumkowa przeprowadzonego na przełomie września i października 2022 r. w nieokupowanej części Ukrainy. Ukrainform przypomina, że w 2000 r. tylko 53 proc. Ukraińców było przeciwko przywróceniu ZSRR.
Wypowiedzi premiera Węgier Viktora Orbana świadczą o patologicznym lekceważeniu Ukrainy i narodu ukraińskiego, który opiera się rosyjskiej agresji, a także o jego własnej politycznej krótkowzroczności - oświadczyło we wtorek ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
"Przecież porażka Ukrainy w wojnie, do której pośrednio wzywa Viktor Orban, doprowadziłaby do bezpośredniego zagrożenia Węgier i Węgrów rosyjską agresją" - dodało ministerstwo. "Węgierski przywódca powinien zadać sobie pytanie, czy chce pokoju. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, powinien wykorzystać swoje bliskie związki z Moskwą, aby skłonić ją do zaprzestania agresji na Ukrainę i wycofania swoich wojsk" - zaznaczył ukraiński resort dyplomacji w wiadomości na Telegramie.
Była to reakcja władz Ukrainy na wypowiedzi Orbana, który stwierdził, że wojna może się ciągnąć przez dziesięciolecia, a "Ukraina może walczyć tylko tak długo, jak długo Stany Zjednoczone wspierają ją, przekazując broń i pieniądze, a jeśli Amerykanie zechcą pokoju, to zapanuje pokój".
Władimir Putin podpisał dekret o krokach odwetowych na wprowadzenie limitu cen ropy rosyjskiej. Dokument głosi, że Rosja zabrania dostaw ropy i produktów naftowych podmiotom zagranicznym, jeśli kontrakt zakłada limit cen - podała we wtorek rosyjska redakcja BBC.
Dekret wejdzie w życie 1 lutego 2023 roku - przekazała BBC. Ograniczenia dotyczące ropy będą obowiązywać do 1 lipca 2023 roku. Datę obowiązywania ograniczeń dostaw produktów naftowych ma określić rząd Rosji.
UE, G7 i Australia wprowadziły limit cenowy na ropę z Rosji sprowadzaną drogą morską na poziomie 60 USD za baryłkę. Zaczął on obowiązywać od 5 grudnia.
Trzej białoruscy “kolejowi partyzanci” ze Swietłahorska (obwód homelski) - Dmitrij Rawicz, Aleh Malchanau i Dzianis Dzikun – zostali skazani na kary od 21 do 23 lat więzienia. Czwartego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę wysadzili obiekt infrastruktury kolejowej, dzięki czemu opóźnili dostawy dla armii Putina zmierzającej na Kijów - podał białoruski dziennikarz Tadeusz Ginczan.
W Iżewsku - mieście znanym z zakładów Izmasz, produkujących karabinek Kałasznikowa - pojawiła się reklama usług pogrzebowych, oferująca sprowadzanie "ładunku 200", co w żargonie wojskowym oznacza trumnę z ciałem poległego żołnierza - podał niezależny portal Mediazona.
Portal we wtorek zwrócił uwagę na bannery reklamowe w Iżewsku, na których jeden z tamtejszych zakładów pogrzebowych wymienia wśród rozmaitych usług sprowadzanie "ładunku 200". "Pracujemy 24 godziny na dobę" - dodano w reklamie.
Przedstawiciel zakładu pogrzebowego powiedział dziennikarzom, że w reklamie chodziło o repatriację, czyli sprowadzanie do kraju ciał osób zmarłych za granicą. Oświadczył też, że obywatele Rosji "umierają nie tylko w specjalnej operacji wojskowej". Jako "specjalną operację wojskową" władze Rosji określają inwazję na Ukrainę, trwającą od lutego br.
Magazyn "Forbes" opublikował we wtorek listę 20 najbogatszych Ukraińców czasu wojny. W porównaniu z początkiem lutego 2022 roku ich majątek zmalał o ponad 20 mld dol. i wynosi obecnie 22,5 mld dol. - napisał dwutygodnik.
Na pierwszym miejscu listy znalazł się pochodzący z Doniecka Rinat Achmetow, właściciel m.in. klubu piłkarskiego Szachtar Donieck i zakładów metalurgicznych w Mariupolu. Jego majątek zmniejszył się z niemal 14 mld dol. na początku lutego tego roku do 4,4 mld dol. w grudniu. Na miejscu drugim ex aequo znaleźli się przedsiębiorcy z branży IT: Maksym Lytwyn i Ołeksij Szewczenko z majątkami sięgającymi 2,3 mld dol. Aktywa ich obojga na początku lutego 2022 roku szacowano na 4 mld dol. Na trzecim miejscu uplasował się Wiktor Pinczuk, biznesmen z branży metalurgicznej, którego majątek na początku roku wynosił 2,6 mld dol., a obecnie spadł do 2,2 mld dol.
Na liście - na miejscu 12. - znalazł się również były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Przed rosyjską inwazją jego majątek wyceniano na 1,6 mld dol., w grudniu - na 730 mln dol. W rankingu nie uwzględniono m.in. Ihora Kołomyjskiego - uważanego za protektora obecnego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który stracił obywatelstwo Ukrainy - oraz oskarżonego o zdradę stanu oligarchy Wiktora Medwedczuka.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała we wtorek o wykryciu partii 160 tys. ton rudy żelaza, przechowywanej w portach ukraińskich, a należącej do firmy rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa. Na mienie, warte prawie 49 mln USD, nałożono areszt.
Usmanow zajmuje siódme miejsce na liście najbogatszych Rosjan według magazynu "Forbes". Rosyjska redakcja BBC szacuje jego majątek na ok. 11,5 mld USD.
Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły w niedzielę atak na zgrupowanie rosyjskich wojsk w Nowobilozerce w obwodzie zaporoskim, w którego efekcie 100 okupantów, w tym 15 funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), zginęło bądź zostało rannych - poinformował we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Źródło: WP Wiadomości, PAP, Ukrinform, Ukraińska Pravda, Reuters, Twitter
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski