ycipk-2u4a2b

Znowu polecą dachy i drzewa. Uderzy w nas niż Heinz, potem nadciągnie niż Igor

W sobotę nad ranem w Polskę uderzy niż Heinz, a już po kilku dniach niż Igor. Pogodowi eksperci ostrzegają przed niebezpiecznymi wichurami z porywami wiatru przekraczającymi 100 km/h.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W sobotę nad ranem silne wichury. Mapa porywów wiatru.
W sobotę nad ranem silne wichury. Mapa porywów wiatru. (Ventusky.com, Fot: WP.PL)
ycipk-2u4a2b

Niezwykle silna wichura wedrze się nad terytorium Polski znad zachodniego wybrzeża Bałtyku i dojdzie aż do okolic Lublina. Porywy wiatru na wybrzeżu mogą przekroczyć 100 km/h. Wiatr może uszkadzać budynki, łamać drzewa, możliwe są masowe awarie sieci energetycznej Eksperci piszą scenariusz powtórki wydarzeń sprzed tygodnia - czyli wichur z burzami.

Tym razem to efekt działalności niżu Heinz. Jak opisywali synoptycy z serwisu Meteo.pl, potężny układ niskiego ciśnienia utworzył się przed kilkoma dniami nad Kanadą. Rozpoczął wędrówkę w kierunku Europy. Kiedy przechodził nad Atlantykiem gwałtowność towarzyszących mu zjawisk przybrała na sile.

Na mapach pogody widoczny jest jako potężny strumień powietrza, który pokonuje trasę od Atlantyku po Skandynawię. Różnica ciśnienia pomiędzy Heinzem a klinem wyżowym znad Rosji stworzy okazję do wystąpienia potężnych wichur. Animacja robi wrażanie.

ycipk-2u4a2b

Już pojawiły się ostrzeżenia IMGW.

Niże Heinz, Igor, Gebhard

- Można szukać porównania sytuacji tego układu do swego rodzaju kotła, tworzonego przez wspomniany już wyż rosyjski, od południa wyż azorski i od zachodu wyż znad Nowej Funlandii. Zatoki kolejnych niżów tego układu z frontami przemieszczać się będą nad Skandynawią, Bałtykiem i naszym obszarem przynosząc duże zachmurzenie, deszcz, w górach i na Suwalszczyźnie opady deszczu ze śniegiem i śniegu, silny i porywisty wiatr - opisuje Ryszard Klejnowski, synoptyk serwisu Meteo.pl.

ycipk-2u4a2b
Kocioł w pogodzie. Niż Heinz, a za nim nadciągnie Igor wetterpate.de
Podziel się

Według Ryszarda Klejnowskiego zapowiadane na niedzielę ocieplenie będzie miało mniejszą skalę niż sądzono. Ze względu na dynamikę zjawisk w pogodzie, temperatura nie osiągnie 20 stopni C. Tymczasem tuż za Heinzem czai się kolejny niż - Igor. Ten może uderzyć wichurami w poniedziałek.

Łowca burz Grzegorz Zawiślak również ostrzega przed sobotnią wichurą. - Na zagrożenie pogodowe składają się silne i bardzo silne porywy wiatru o prędkości przekraczającej nawet 85-115 km/h. Możliwe są też burze konwekcyjne - pisze na Facebooku. Zamieścił własny komentarz o groźnej sytuacji.

ycipk-2u4a2b

Wiosna tak ciepła, że pojawiło się tornado

Eksperci są zaskoczeni tegoroczną ciepłą wiosną. Jej objawem było utworzenie się w miejscowości Roetgen w zachodnich Niemczech silnego tornada z prędkością wiatru dochodzącą 150-180 km/h.

Aby takie zjawisko powstało, potrzeba starcia ciepłych i zimnych mas powietrza. W naszym klimacie trąby powietrze najczęściej tworzą się latem, a nie w pierwszych dniach meteorologicznej wiosny.

ycipk-2u4a2b

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2u4a2b

ycipk-2u4a2b
ycipk-2u4a2b