Trwa ładowanie...
30-10-2014 00:50

Znany ultraprawicowy działacz izraelski postrzelony w Jerozolimie

Znany izraelski działacz ultraprawicowy został postrzelony w Jerozolimie, po wyjściu z konferencji promującej większy dostęp żydów do Wzgórza Świątynnego - poinformowała policja i deputowani. Trwają poszukiwania napastnika.

Znany ultraprawicowy działacz izraelski postrzelony w JerozolimieŹródło: PAP/EPA, fot: Abir Sultan
d1yqw4s
d1yqw4s

Policja potwierdziła, że mężczyzna na motorze postrzelił 50-letniego żyda przed centrum im. Menachema Begina przy Starym Mieście w Jerozolimie. Trwają poszukiwania napastnika, zablokowano niektóre ulice.

Jak poinformował dyrektor szpitala, ofiarą jest 50-letni Juhuda Glick, który został przyjęty do kliniki z ranami postrzałowymi brzucha i klatki piersiowej. Jego stan jest poważny, lecz stabilny. Został zoperowany.

Wzgórze Świątynne

Według izraelskich polityków i mediów urodzony w USA Glick od lat działa w ultraprawicowym ruchu, który zabiega o to, by wyznawcy judaizmu mogli modlić się na Wzgórzu Świątynnym, uważanym przez nich za biblijne Wzgórze Jerozolimskie.

W starożytności znajdowała się tam Świątynia Jerozolimska, zburzona przez Rzymian w I wieku naszej ery po powstaniu żydowskim. Do Wzgórza przylega święta dla żydów Ściana Płaczu (Zachodnia).

d1yqw4s

Wzgórze Świątynne czczone jest również przez muzułmanów, dla których jest ono trzecim, po Mekce i Medynie, najświętszym miejscem ich religii. Wzgórze upamiętnia miejsce, z którego prorok Mahomet miał odbyć podróż do nieba. Znajdują się tam święte dla muzułmanów obiekty: Kopuła na Skale i Al-Aksa.

Prawicowy deputowany Mosze Feiglin z partii Likud premiera Benjamina Netanjahu powiedział, że Glick został postrzelony po wyjściu z konferencji o nazwie "Izrael wraca na Wzgórze Świątynne".

- Dzisiaj próbowano zamordować szefa naszej organizacji, Juhudę Glicka - oświadczył Feiglin. Jak relacjonował, Glick został kilkakrotnie postrzelony z bliskiej odległości przez mężczyznę, który zwrócił się do niego po hebrajsku i miał arabski akcent.

Prawo do modlitwy

Zgodnie z zarządzeniem izraelskich władz wyznawcom judaizmu wolno przebywać na Wzgórzu Świątynnym w ściśle określonych godzinach i pod ścisłym nadzorem; nie wolno im jednak modlić się w tym świętym dla muzułmanów miejscu. Tymczasem część żydowskich ortodoksów religijnych domaga się od władz uznania ich prawa do modlitw na Wzgórzu Świątynnym.

Wkroczenie na wzgórze i modlitwy izraelskich osadników a także niektórych polityków oraz plany zmiany praw regulujących dostęp Izraelczyków do tego miejsca, wywołały ostatnio protesty Palestyńczyków w Jerozolimie Wschodniej.

d1yqw4s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yqw4s
Więcej tematów