Trwa ładowanie...
d4eoyhj
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Znany ultraprawicowy działacz izraelski postrzelony w Jerozolimie

Znany izraelski działacz ultraprawicowy został postrzelony w Jerozolimie, po wyjściu z konferencji promującej większy dostęp żydów do Wzgórza Świątynnego - poinformowała policja i deputowani. Trwają poszukiwania napastnika.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Do zdarzenia doszło przed centrum im. Menachema Begina przy Starym Mieście
Do zdarzenia doszło przed centrum im. Menachema Begina przy Starym Mieście (PAP/EPA, Fot: Abir Sultan)
d4eoyhj

Policja potwierdziła, że mężczyzna na motorze postrzelił 50-letniego żyda przed centrum im. Menachema Begina przy Starym Mieście w Jerozolimie. Trwają poszukiwania napastnika, zablokowano niektóre ulice.

Jak poinformował dyrektor szpitala, ofiarą jest 50-letni Juhuda Glick, który został przyjęty do kliniki z ranami postrzałowymi brzucha i klatki piersiowej. Jego stan jest poważny, lecz stabilny. Został zoperowany.

Wzgórze Świątynne

d4eoyhj

Według izraelskich polityków i mediów urodzony w USA Glick od lat działa w ultraprawicowym ruchu, który zabiega o to, by wyznawcy judaizmu mogli modlić się na Wzgórzu Świątynnym, uważanym przez nich za biblijne Wzgórze Jerozolimskie.

W starożytności znajdowała się tam Świątynia Jerozolimska, zburzona przez Rzymian w I wieku naszej ery po powstaniu żydowskim. Do Wzgórza przylega święta dla żydów Ściana Płaczu (Zachodnia).

Wzgórze Świątynne czczone jest również przez muzułmanów, dla których jest ono trzecim, po Mekce i Medynie, najświętszym miejscem ich religii. Wzgórze upamiętnia miejsce, z którego prorok Mahomet miał odbyć podróż do nieba. Znajdują się tam święte dla muzułmanów obiekty: Kopuła na Skale i Al-Aksa.

Prawicowy deputowany Mosze Feiglin z partii Likud premiera Benjamina Netanjahu powiedział, że Glick został postrzelony po wyjściu z konferencji o nazwie "Izrael wraca na Wzgórze Świątynne".

d4eoyhj

- Dzisiaj próbowano zamordować szefa naszej organizacji, Juhudę Glicka - oświadczył Feiglin. Jak relacjonował, Glick został kilkakrotnie postrzelony z bliskiej odległości przez mężczyznę, który zwrócił się do niego po hebrajsku i miał arabski akcent.

Prawo do modlitwy

Zgodnie z zarządzeniem izraelskich władz wyznawcom judaizmu wolno przebywać na Wzgórzu Świątynnym w ściśle określonych godzinach i pod ścisłym nadzorem; nie wolno im jednak modlić się w tym świętym dla muzułmanów miejscu. Tymczasem część żydowskich ortodoksów religijnych domaga się od władz uznania ich prawa do modlitw na Wzgórzu Świątynnym.

Wkroczenie na wzgórze i modlitwy izraelskich osadników a także niektórych polityków oraz plany zmiany praw regulujących dostęp Izraelczyków do tego miejsca, wywołały ostatnio protesty Palestyńczyków w Jerozolimie Wschodniej.

d4eoyhj

Podziel się opinią

Share

d4eoyhj

d4eoyhj
Więcej tematów