Trwa ładowanie...
d1g233u
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Znany performer podpalił wejście do FSB na Łubiance

Radykalny rosyjski performer polityczny Piotr Pawlenski został nad ranem zatrzymany, kiedy wzniecił niewielki pożar przy wejściu do jednego z najpilniej strzeżonych miejsc w Moskwie - siedziby Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) na Łubiance.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Budynek FSB w Moskwie
Budynek FSB w Moskwie (PAP/EPA, Fot: Sergei Ilnitsky)
d1g233u

Jest nagranie wideo, na którym widać Pawlenskiego, stojącego przed gmachem, w którym za czasów radzieckich przetrzymywano i przesłuchiwano więźniów politycznych. Przed wejściem do siedziby FSB, następczyni osławionego KGB, płomienie sięgają ciężkich, drewnianych drzwi. 31-letni performer z kanistrem w ręku spogląda na pogrążony w mroku plac. Chwilę później zatrzymuje go policja.

Adwokat Pawlenskiego powiedział rosyjskim mediom, że jego klient może usłyszeć zarzut podpalenia. Z kolei Reuters pisze, powołując się na anonimowe źródło w rosyjskich organach ścigania, że możliwe jest oskarżenie o "drobne chuligaństwo", za co grozi grzywna i do 15 dni aresztu.

W pisemnym komentarzu do nagrania wideo, opublikowanym na profilu Pawlenskiego na jednym z portali społecznościowych, performer informuje, że swą akcją, którą nazwał "Groźba", było zwrócenie uwagi na - jak to ujął - taktykę terroru stosowaną przez FSB.

d1g233u

Strach zmienia wolnych ludzi w zbitą masę nieskoordynowanych ciał - napisał Pawlenski. Ostrzegał, że "groźba nieuniknionego odwetu" wisi nad każdym, kogo można namierzyć czy podsłuchać i że "sądy wojenne" likwidują wszelkie przejawy wolnej woli.

Ten performer jest znany z niejednego ekstremalnego aktu, mającego - jak mówi - zwracać uwagę na problemy społeczeństwa i demaskować machinę propagandową Kremla. W w 2012 roku zaszył sobie usta, protestując przeciwko uwięzieniu członkiń punkrockowej grupy Pussy Riot (zostały skazane za wykonanie antyprezydenckiego utworu w świątyni), a rok później owinął się drutem kolczastym przed jednym z gmachów rządowych w proteście przeciwko prawu, które uznał za regresywne.

W październiku 2014 roku został na krótko zatrzymany, kiedy obciął sobie płatek ucha, siedząc nago na dachu kliniki psychiatrycznej. Miał to być jego protest przeciwko wykorzystywaniu psychiatrii w celach politycznych.

d1g233u

Podziel się opinią

Share

d1g233u

d1g233u
Więcej tematów