PolskaZnamy treść listu episkopatu do prezydenta ws. in vitro

Znamy treść listu episkopatu do prezydenta ws. in vitro

Arcybiskupi Józef Michalik i Henryk Hoser oraz biskup Kazimierz Górny wysłali do najwyższych władz państwowych list w sprawie In vitro.

Znamy treść listu episkopatu do prezydenta ws. in vitro
Źródło zdjęć: © PAP

Metoda in vitro powoduje "ogromne koszty ludzkie, jakie są z nią związane. Dla urodzenia jednego dziecka dochodzi w każdym przypadku do śmierci, na różnych etapach procedury medycznej, wielu istnień ludzkich" - podkreślają biskupi w liście do prezydenta, premiera i parlamentarzystów.

Autorzy listu, przestrzegają też "przed uchwaleniem ustaw dopuszczających rozwiązania prawne, które nie są do pogodzenia zarówno z obiektywnymi racjami naukowymi o początku biologicznego życia człowieka, jak też z jednoznacznymi wskazaniami moralnymi, płynącymi z Dekalogu i Ewangelii, które przypomina Kościół". Podkreślają także, że metoda in vitro to "młodsza siostra eugeniki - rzekomo procedury medycznej - o najgorszych skojarzeniach z nie tak odległej historii".

Adresatami listu przewodniczącego Episkopatu i przewodniczących Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych i Rady ds. Rodziny są: prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, marszałkowie sejmu i senatu, premier oraz przewodniczący klubów parlamentarnych i komisji sejmowych.

Wcześniej przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. bioetycznych abp Henryk Hoser w wywiadzie udzielonym PAP, podkreślił, że posłowie, którzy świadomie poprą ustawy dopuszczające metodę in vitro, mrożenie i selekcję zarodków, automatycznie będą poza wspólnotą Kościoła.

Abp Hoser powiedział, że Kościół będzie popierał ustawy, które zakazują zapłodnienia pozaustrojowego. Pytany dlaczego Kościół katolicki tak radykalnie sprzeciwia się zapłodnieniu za pomocą metody in vitro powiedział: "uzyskanie dziecka za pomocą tej metody powoduje w sposób nieunikniony śmierć wielu innych embrionów poprzez zamrażanie nadliczbowych, selekcję słabych i silnych, to jest niedopuszczalne. Nie można kosztem życia wielu innych dzieci uzyskiwać poczęcia. Zapłodnienie dokonuje się poza organizmem rodziców, a to jest moment tak ważny w życiu człowieka, że jest wyłączną domeną rodziców".

W piątek Sejm ma zająć się projektami ustaw, które regulują kwestię zapłodnienia pozaustrojowego. Są wśród nich zarówno radykalne propozycje, zakazujące stosowania tej metody, jak też takie, które ją dopuszczają i zezwalają na mrożenie i selekcję ludzkich embrionów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (89)