Zmowa Christie`s i Sotheby`s?

Komisja Europejska zarzuciła w
piątek domom aukcyjnym Christie`s i Sotheby`s złamanie unijnego
prawa konkurencji. Zdaniem Komisji, oba renomowane domy zmówiły
się i zawyżały na licytacjach dzieł sztuki koszty transakcji.

19.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Najważniejszym punktem nielegalnego porozumienia między domami było podwyższenie prowizji płaconej przez zbywających przedmioty licytowane na aukcjach - głosi oświadczenie Komisji, która jest ciałem wykonawczym UE i czuwa nad przestrzeganiem jej prawodawstwa. Dodaje, że Christies i Sothebys zgodnie ustalały też inne warunki zawieranych u nich transakcji.

Zarzucane czyny miały mieć miejsce między rokiem 1993 a 2000. W 2000 r. Komisja rozpoczęła badanie doniesień w sprawie zmowy, złożonych przez dom Christie`s, który jednocześnie zakomunikował, że liczy na pobłażliwe traktowanie. Po roku 2000, zdaniem Komisji, strony najprawdopodobniej odeszły od tych praktyk.

Podobne wystąpienie dom Christie`s skierował wtedy również do Ministerstwa Sprawiedliwości USA.

Komisja podkreśla, że zarzuty przeciwko firmom nie są jeszcze ostatecznie potwierdzone, a strony mają prawo do odpowiedzi.

Reuters przypomina, że w grudniu były szef Sothebys A. Alfred Taubman został uznany przez sąd w Nowym Jorku winnym zmowy z Anthonym Tennantem, byłym szefem Christies. Ich działalność miała kosztować klientów domów kilkadziesiąt milionów dolarów. (and)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)