Zmiany we wpisach do księgi wieczystej. Kiedy dokonać wpisu? Notariusze zyskają nowe uprawnienia

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości został przyjęty przez rząd. Chodzi o formalności wieczystoksięgowe. Nowe przepisy mają usprawnić procedurę. Rozwiązaniem jest przyznanie notariuszom uprawnień do dokonywania wpisów hipotek w księgach wieczystych oraz wydawania notarialnych nakazów zapłaty.

Zmiany we wpisach do księgi wieczystej.
Zmiany we wpisach do księgi wieczystej.
Źródło zdjęć: © Pixabay

Księga wieczysta to określenie rejestru publicznego, w którym gromadzone są informacje o stanie prawnym nieruchomości. Obowiązek dokonania wpisu do KW ma każdy właściciel domu, mieszkania lub jakiegokolwiek innego lokalu. W księdze wieczystej znajdują się najważniejsze informacje na temat nieruchomości:

  • metraż i liczba pomieszczeń
  • adres, numer działki
  • imię i nazwisko właściciela
  • informacje o ewentualnych hipotekach

Księga wieczysta. Zmiany w przepisach

Dokonywanie wpisów hipotek w księgach wieczystych i możliwość wydawania notarialnych nakazów zapłaty to nowe uprawnienia notariuszy zaproponowane przez resort sprawiedliwości. Rząd przyjął już projekt przygotowanych zmian. Głównym celem ma być w tym przypadku skrócenie czasu oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Obecnie, biorąc pod uwagę sądy w dużych polskich miastach, formalności mogą trwać nawet do roku czasu.

Kompetencje notariuszy obejmowałyby zakładanie nowych ksiąg wieczystych przez wyodrębnienie lokalu z zabudowanej nieruchomości gruntowej w momencie, gdy zbywcą jest przedsiębiorca. Chodzi także o wpis do hipoteki obciążającej nieruchomość. Obecnie takie uprawnienia posiadają wyłącznie referendarze sądowi. Notariusz, który zyskałby nowe uprawnienia, musi spełniać określone warunki. Najważniejszym z nim jest nienaganne prowadzenie kancelarii przez okres co najmniej 3 lat.

Projekt zakłada także, że od woli strony zależeć będzie to, czy wpisu dokonać ma notariusz, czy jak to ma miejsce dotychczas referendarz sądowy. Istotnym założeniem jest także możliwość złożenia skargi do sądu rejonowego na wpis dokonany przez notariusza. Ministerstwo Sprawiedliwości chce dodatkowo zwiększyć nadzór nad notariatem. Resort argumentuje to tym, że w momencie zyskania przez notariuszy nowych uprawnień, wzmaga się potrzeba kontroli. Według nowych przepisów Minister Sprawiedliwości miałby możliwość zawieszenia notariusza w określonych przypadkach.

Kiedy należy dokonać wpisu do księgi wieczystej?

Wniosek o wpis do księgi wieczystej składa się m.in. w następujących przypadkach:

  • nabycia nieruchomości
  • podziału nieruchomości
  • ustanowienia hipoteki
  • nabycia spadku
  • uaktualnienia istniejącej księgi wieczystej lub jej zamknięcie
  • dokonanie sprostowania wpisu w księdze wieczystej

Wniosek o wpis do księgi wieczystej składa notariusz. Następuje to tego samego dnia, w którym odbywają się czynności w kancelarii notarialnej. Wnioskowanie odbywa się na mocy aktu notarialnego, który jest sporządzony przez notariusza. Wniosek może także złożyć właściciel nieruchomości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)