Krajowa Rada Sądownictwa zabiera głos
23 listopada posłowie PO złożyli do Trybunału wniosek dotyczący zbadania konstytucyjności nowelizacji ustawy o TK. Także Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył tę nowelizację, kwestionując całą ustawę.
Do TK nowelę ustawy o Trybunale, autorstwa PiS zaskarżyła Krajowa Rada Sądownictwa. Według KRS niekonstytucyjne jest to, że Rada nie mogła przedstawić swojej opinii do projektu.
Dwa dni później klub PiS złożył projekty pięciu uchwał o stwierdzeniu braku mocy prawnej wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego z 8 października. Późną nocą Sejm przyjął uchwały. Dokonał też zmiany w swym regulaminie - pozwalającej marszałkowi Sejmu na ustalenie terminu na składanie wniosków ws. kandydatur na sędziów TK w przypadkach nieopisanych dotychczas w regulaminie.
Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów ustaliły, że posiedzeniu w dniach 2-3 grudnia Sejm wybierze pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
30 listopada I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o TK z czerwca i jej listopadową nowelizację.
Niekonstytucyjny jest zapis ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, który umożliwił poprzedniemu Sejmowi wybór dwóch sędziów TK w miejsce tych, których kadencje mijają w kadencji obecnego Sejmu - to stanowisko Prokuratora Generalnego dla TK, który 3 grudnia ma badać tę ustawę.