Trwa ładowanie...

Zmiany w skrzyżowaniach. Nowe przepisy dezorientują kierowców

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym spowodowała zmianę definicji skrzyżowania. W związku z tym pojawiło się sporo niejasności, a skrzyżowaniami stały się miejsca, które dotychczas nie były do nich zakwalifikowane. Zarówno kierowcy, jak i eksperci ruchu drogowego są zdezorientowani. Nowe przepisy wpływają na sposób poruszania się samochodem.

Nowa definicja skrzyżowania obowiązuje od 21 września. Nowa definicja skrzyżowania obowiązuje od 21 września. Źródło: Pixabay
d3f1fkx
d3f1fkx

Dotychczas skrzyżowanie definiowane było jako: "przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, z drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną". Od 21 września 2022 roku definicja skrzyżowania zyskała nowe brzmienie. Jest to spowodowane nowelizacją ustawy o Rządowym Funduszu Dróg i innych ustaw, w tym ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zmiana pojęcia skrzyżowania ma wpływa na manewr wyprzedzania oraz na prędkość jazdy.

Co to jest skrzyżowanie. Pojawiła się nowa definicja

W związku z wprowadzeniem zmian dotyczących skrzyżowań, obecne przepisy zakładają, że są nimi również połączenia między jezdniami. Nowa definicja określa: "skrzyżowanie – część drogi będącą połączeniem dróg albo jezdni jednej drogi w jednym poziomie, z wyjątkiem połączenia drogi o nawierzchni twardej z drogą o nawierzchni gruntowej lub z drogą wewnętrzną". Przejazdy między jezdniami zostały zakwalifikowane do określania ich jako skrzyżowania. Chodzi m.in. o zjazdy z dróg ekspresowych lub autostrad oraz łączniki, które pozwalają na wykonanie manewru zawracania. "Jeśli na klasycznej drodze dwujezdniowej jest jakiś krótki odcinek zalany asfaltem służący do zawracania, to miejsce stało się skrzyżowaniem, nawet jeśli od tej drogi nie odchodzi żadna inna droga" – wyjaśnia w rozmowie z Prawo.pl Tomasz Matuszewski, wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie.

Skrzyżowanie z nową definicją. Co się zmienia?

Nowelizacja prawa drogowego sprawiła, że na drogach pojawiło się wiele nowych skrzyżowań, które dotychczas nimi nie były. Nowa definicja oznacza także zmianę sposobu jazdy. W miejscach tych kierowcy nie mogą wyprzedzać. Mandat może wynieść 1000 zł, a kierowca otrzyma 10 punktów karnych.

Zmiana w organizacji ruchu w związku z nową definicją skrzyżowania dotyczy także ograniczenia prędkości. Skrzyżowanie jest równoznaczne z odwołaniem podniesienia prędkości dopuszczalnej. Co oznacza, że dopuszczona znakami możliwość poruszania się szybciej niż przyjęte 50 km/h na terenie zabudowanym, zostaje anulowana także w miejscach, gdzie występuje takie skrzyżowanie.

d3f1fkx

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kreatywny kierowca. Zmieścił hakowca pod wiaduktem

Nowy taryfikator mandatów

Początek roku przyniósł nowy taryfikator mandatów. Od stycznia obowiązują w Polsce nowe stawki mandatów. To nie jedyna wprowadzona zmiana. 17 września 2022 nastąpiły kolejne modyfikacje. Wzrosła liczba punktów karnych za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Zaostrzone przepisy dotyczą także wydłużenia okresu kasowania karnych punktów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3f1fkx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f1fkx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj