Trwa ładowanie...

Zmiany w przepisach dot. wyborów do PE. Ekspresowe tempo Sejmu

Posłowie będą pracować nad projektem ustawy zmieniającej zasady wyborów do Parlamentu Europejskiego. Politycy PiS wnioskują o uzupełnienie porządku środowego posiedzenia Sejmu o dodatkowy punkt.

Share
Zmiany w przepisach dot. wyborów do PE. Ekspresowe tempo Sejmu
Źródło: PAP
d3n8giz

Jak informowało wcześniej RMF FM, posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą uchwalić zmiany w Kodeksie Wyborczym jeszcze przed sejmowymi wakacjami. Wszystko wskazuje na to, że dojdzie do tego na najbliższym, lipcowym posiedzeniu Sejmu.

Co zakłada nowelizacja wyborczych przepisów? Posłowie PiS argumentują, że obecnie uprzywilejowane są okręgi wyborcze, w których dużo osób uprawnionych do głosowania. A po proponowanych zmianach w każdym regionie będzie wybierać się co najmniej 3 europosłów. "Do niektórych okręgów trafiały ostatecznie jedynie dwa, a w skrajnych sytuacjach zaledwie jeden mandat" – przekonuje grupa posłów PiS.

d3n8giz

Przypomnijmy, że najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w maju 2019 r. Do podziału jest 51 mandatów. W wyborach do PE jest 13 okręgów wyborczych, część z nich obejmuje obszar większy niż jedno województwo lub tylko jego część.

To nie pierwsze proponowane przez polityków PiS zmiany w kodeksie wyborczym. Partia rządząca wycofuje się z pomysłu kamer w lokalach wyborczych po tym, jak przeforsowała je na przełomie roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF FM

d3n8giz

Podziel się opinią

Share
d3n8giz
d3n8giz
Więcej tematów