Trwa ładowanie...
d1siqf3

PiS chce zmian w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jest projekt nowelizacji przepisów

Grupa posłów PiS złożyła projekt zmian w Kodeksie wyborczym. Zakłada on wprowadzenie zasady, że w każdym okręgu wyborczym wybieranych będzie co najmniej trzech europosłów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To nie pierwsze proponowane przez polityków PiS zmiany
To nie pierwsze proponowane przez polityków PiS zmiany (PAP, Fot: PAP/Jacek Turczyk)
d1siqf3

Projekt zmian w Kodeksie wyborczym trafił do Sejmu w czwartek i został już skierowany do Biura Analiz Sejmowych oraz Biura Legislacyjnego.

W uzasadnieniu posłowie PiS argumentują, że obecnie uprzywilejowane są okręgi wyborcze, w których dużo osób uprawnionych do głosowania. A po proponowanych zmianach w każdym regionie będzie wybierać się co najmniej 3 europosłów. "Do niektórych okręgów trafiały ostatecznie jedynie dwa, a w skrajnych sytuacjach zaledwie jeden mandat" – przekonuje grupa posłów PiS.

Najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w maju 2019 r. Do podziału jest 51 mandatów. W wyborach do PE jest 13 okręgów wyborczych, część z nich obejmuje obszar większy niż jedno województwo lub tylko jego część.

d1siqf3

Zobacz także: Kukiz dramatycznie o powrocie Tuska: Jezu Chryste

To nie pierwsze proponowane przez polityków PiS zmiany w kodeksie wyborczym. Partia rządząca wycofuje się z pomysłu kamer w lokalach wyborczych po tym, jak przeforsowała je na przełomie roku.

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d1siqf3

Podziel się opinią

Share

d1siqf3

d1siqf3
Więcej tematów