Trwa ładowanie...

PiS chce zmian w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jest projekt nowelizacji przepisów

Grupa posłów PiS złożyła projekt zmian w Kodeksie wyborczym. Zakłada on wprowadzenie zasady, że w każdym okręgu wyborczym wybieranych będzie co najmniej trzech europosłów.

Share
PiS chce zmian w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jest projekt nowelizacji przepisów
Źródło: PAP, Fot: PAP/Jacek Turczyk
d2p3har

Projekt zmian w Kodeksie wyborczym trafił do Sejmu w czwartek i został już skierowany do Biura Analiz Sejmowych oraz Biura Legislacyjnego.

W uzasadnieniu posłowie PiS argumentują, że obecnie uprzywilejowane są okręgi wyborcze, w których dużo osób uprawnionych do głosowania. A po proponowanych zmianach w każdym regionie będzie wybierać się co najmniej 3 europosłów. "Do niektórych okręgów trafiały ostatecznie jedynie dwa, a w skrajnych sytuacjach zaledwie jeden mandat" – przekonuje grupa posłów PiS.

d2p3har

Najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w maju 2019 r. Do podziału jest 51 mandatów. W wyborach do PE jest 13 okręgów wyborczych, część z nich obejmuje obszar większy niż jedno województwo lub tylko jego część.

Zobacz także: Kukiz dramatycznie o powrocie Tuska: Jezu Chryste

To nie pierwsze proponowane przez polityków PiS zmiany w kodeksie wyborczym. Partia rządząca wycofuje się z pomysłu kamer w lokalach wyborczych po tym, jak przeforsowała je na przełomie roku.

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d2p3har

Podziel się opinią

Share
d2p3har
d2p3har
Więcej tematów