Zmiany w prawie spadkowym. Wejdą w życie już 15 listopada
W połowie listopada 2023 roku w życie wejdzie nowelizacja Kodeksu cywilnego, która wprowadzi zmiany w prawie spadkowym. Jej głównym założeniem będzie ograniczenie kręgu spadkobierców, regulowanych ustawą. Rozszerzone zostaną również okoliczności niegodności dziedziczenia.
02.11.2023 | aktual.: 02.11.2023 11:17
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nowelizacja prawa spadkowego będzie możliwa, dzięki wchodzącej w życie 15 listopada Ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw. Na czym w praktyce będą polegać zmiany w prawie dziedziczenia?
Zmiany w prawie spadkowym 2023. Krąg spadkobierców zostanie zawężony
Jedna ze zmian w prawie spadkowym, która niebawem wejdzie w życie, ograniczy krąg spadkobierców osoby zmarłej, w trzeciej grupie spadkowej. Obecnie, w przypadku gdy nie ma zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy, spadek przypada dziadkom w częściach równych, przy czym gdy choć jedno z nich nie doczekało otwarcia spadku, jego udział przypadał jego zstępnym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Od 15 listopada krąg ten zostanie ograniczony wyłącznie do dzieci dziadków, którzy nie doczekali otwarcia spadku. "Z dziedziczenia nie skorzystają już cioteczne i stryjeczne wnuki oraz dalecy krewni" - wyjaśnia serwis gazeta.pl.
Prawo spadkowe 2023. Nowe kategorie niegodności dziedziczenia
Po zmianach w prawie spadkowym, które wejdą w życie w połowie listopada, poszerzy się również zakres przesłanek orzeczenia niegodności spadku. Dotychczas z dziedziczenia mogły zostać wyłączone osoby, które:
- umyślnie dopuściły się ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy
- podstępem lub groźbą nakłoniły spadkodawcę do sporządzenia bądź odwołania testamentu, lub w taki sam sposób przeszkodziły spadkodawcy w dokonaniu jednej ze wskazanych czynności
- umyślnie ukryły, podrobiły, przerobiły lub zniszczyły testament bądź skorzystały z podrobionego lub przerobionego dokumentu.
Po 15 listopada przesłanki pozwalające na uznanie spadkobiercy niegodnym dziedziczenia zostaną poszerzone o:
- osoby, uchylające się wykonywania obowiązku alimentacyjnego wobec spadkodawcy
- osoby, które uporczywie uchylały się od wykonywania obowiązku sprawowania pieczy nad spadkodawcą.
Prawo spadkowe. Zmiany również w przypadku dziedziczenia przez dzieci
Zmiany w prawie spadkowym obejmą również zasady przyjęcia lub odrzucenia spadku w imieniu dziecka. Aktualne przepisy zakładają, że na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku w imieniu nieletniego, przedstawiciele nieletnich mają sześć miesięcy od dnia, w którym dowiedzieli się o śmierci spadkodawcy - jednak wcześniej muszą oni uzyskać zezwolenie sądu rodzinnego.
Po 15 listopada do zachowania półrocznego okresu będzie wystarczyło złożenie stosownego wniosku do sądu. Jeżeli do przyjęcia lub odrzucenia spadku niezbędne będzie zezwolenie sądu rodzinnego, bieg terminu złożenia dokumentów ulegnie zawieszeniu na okres trwania postępowania sądowego.